Novinka je připravena pro všechny milovníky vojenské historie, ale i naprosté laiky a veřejnost, která si chce rozšířit obzory. U příležitosti Dne veteránů pořádají Československá obec legionářská a Sdružení válečných veteránů ČR za podpory města týdenní Festival vojenských filmů Český Krumlov 2008.
Festival bude symbolicky zahájen právě v den, kdy si připomínáme vojáky padlé ve všech válkách, to znamená 11.11.

Po krátkém pietním aktu u památníku padlých v Městském parku se uskuteční vernisáž výstavy v Museu Fotoateliér Seidel, která představí fotografické a filmové přístroje amerických válečných zpravodajů z 2. světové války a také jejich další výbavu a výstroj.

Filmovou část festivalu odstartuje v českokrumlovském kině ve 13 hodin nejnovější český válečný film Tobruk, a to za přítomnosti jeho režiséra a scénáristy Václava Marhoula. Dále budou v dalších dnech následovat filmy jako Sokolovo, ukázky z dokumentárních filmů, válečná trilogie z Bosny Země nikoho, česká komedie Tankový prapor. Chybět nebudou promítání pro školy, ale i promítání pro dospělé.

„Tento první nultý ročník bude zaměřen nesoutěžně, bez speciální odborné poroty. Symbolicky budou filmy hodnotit diváci,“ řekl za pořadatele Tibor Horváth. „Všechna filmová představení v kině a Mincovně českokrumlovského zámku jsou zdarma,“ připomněl.

Festival je tedy zaměřen na filmovou tvorbu s vojenskou a bezpečnostní tématikou. Zájemci spatří známé a úspěšné, ale také již zapomenuté celovečerní filmy. Filmovou nabídku obohatí dokumentární profesionální a amatérské krátké a delší filmy zachycující historické události, vojenské tradice, ale také nynější činnost našich vojenských jednotek jak doma, tak v zahraničí. „Mimo toho festival umožní seznámení s realitou některých konfliktů ve světě, zejména těch, ve kterých působí naši vojáci. Otevře prostor pro diskuzi a výměnu názorů,“ doplnil Tibor Horváth. „Cílem festivalu je oslovit širší spektrum diváků. Jednak bývalé i současné vojáky, účastníky vojenských operací v zahraničí, jejich blízké zahraniční kolegy, ale také veřejnost a zejména školní mládež,“ zdůraznil.

Pestrý program festivalu vojenských filmů doplní výstavy, divadelní představení v Městském divadle Jak jsem vyhrál válku, koncert kapely Taxmeni a její militar country. Nejslavnostnější bude již tradiční Ples veteránů v zámecké Jízdárně při příležitosti Mezinárodního dne veteránů.

Nultý ročník Festivalu vojenských filmů Český Krumlov 2008 se koná pod záštitou ministryně obrany Vlasty Parkanové.