V první řadě se lidé již mohou těšit na prohlídkovou trasu po Stifterově stezce. Bude se jednat o každodenní večerní prohlídky. Druhou novinkou bude vodní doprava osob. „Představujeme si to tak, že prostřednictvím infocentra získáme během dne několik zájemců o tuto plavbu. Na druhý den pak pravděpodobně objednáme vodní dopravu, která je schválená Povodím Vltavy,“ říká ředitel Kulturního a informačního centra Horní Planá Luděk Štěpánek.
Do Horní Plané se také vypraví němečtí filmaři, kteří začátkem července začnou točit film o lidech, kteří zde žijí.
Z kulturní části turistické sezony by město rádo zviditelnilo dvě akce. První je tradiční Markétská pouť, která proběhne od 13. do 15. července. „Program jsme letos obohatili o středověké hry, které nabídnou návštěvníkům aktivní zápolení, aby člověk, který přijede, nebyl pouze pasivní, ale aby se mohl sám zapojit do her,“ zmiňuje Štěpánek.
Mimořádná událost proběhne již 29. června v městském parku u kašny. Vystoupí zde legendární zpívající kytarista Slávek Hanzlík, který žil dlouhá léta v USA. Folkový muzikant se může jako jeden z mála Čechů pochlubit nominací na světovou prestižní cenu Grammy. Koncertů si lidé užijí tento rok na náměstí více.
Provoz zahájí také letní kino. Prvním promítaným filmem bude 5. července dobrodružný snímek Maharal – tajemství talismanu. „Snažili jsme se, aby se hrály všechny premiéry, zejména české, protože si myslím, že těch cizorodých běží v televizi dost. Máme tady všechny premiéry roku 2007, které se týkají českých filmů.“
Zajímavost také chystá Centrum Adalberta Stiftera, které 7. července otevře novou výstavu Šumavské lokálky s podtextem Historie a současnost železnice na Šumavě. Výstava, kterou přichystal Stifterův pošumavský spolek sídlem ve Vimperku, bude otevřena v 18.46, což je podle jednatelky Centra Adalberta Stiftera Mirky Prokopové tradiční železniční čas.
„Na zahájení bude fungovat železniční pošta. Budou se zde prodávat pohlednice, které budou razítkovány speciálními razítky železničního spolku. Ty si potom lidé mohou odeslat,“ říká Prokopová.