Poměrně husto bude opět v červenci v Horní Plané. Ulicemi města bude v polovině měsíce proudit až deset tisíc lidí. 12. až 14. července totiž proběhne tradiční a oblíbená Markétská pouť. Organizátoři mají již v programu jasno, návštěvníci se opět mohou těšit na výživný program.

„Horní Planá má včetně okolních osad kolem 2500 obyvatel. Díky stánkům, řemeslům a návštěvníkům jejich počet v ty dny vzroste až na deset tisíc,“ usmál se ředitel Kulturního a informačního centra Horní Planá Luděk Štěpánek.

Návštěvnost Markétské poutě vzrostla hlavně v posledních letech díky otevření hraničního přechodu Zvonková.

Více cizinců

„Od té doby sem jezdí stále více obyvatel sousedních partnerských obcí, například Ulrichsbergu. Celkově je tu vždycky spousta turistů, za což může samozřejmě hlavní turistická sezona, která v tu dobu běží,“ uvedl Hůlka.

„Na pouti v Horní Plané jsem byla zcela náhodou, když jsem se jela válet na tamní pláž. Nebylo to špatné,“ zavzpomínala například studentka Lucie Čermáková z Českých Budějovic.

Nejvíce navštěvovaná je podle starosty sobota. Slušně také žije neděle, kdy si pouť užívají spíše starší občané.

Celá akce město vyjde zhruba na 150 tisíc korun. S moc velkým výdělkem se počítat nedá, stejně tak ale s prodělkem. Rozpočet je mírně nad nulou. „Prodej míst nám vydělá kolem 120 tisíc korun, zbytek se zaplatí například z pivního stanu. Ztráty žádné nemáme,“ shrnul Hůlka.

Takovou velkou akci je jistě těžké dobře zvládnout po organizační stránce. Nějaké peprné zážitky pořadatelé mají. Nejvíce asi vzpomínají na rozzuřeného Asiata, který nejspíš po vzoru legendárního filmu Pátek 13. řádil s mačetou.

„Je to už tak pět let, co tady jeden člověk vytáhl mačetu, se kterou si chtěl vyřídit se sousedem své spory. Díky bohu, že je tady v tuhle dobu vždycky více policistů, kteří správně zasáhli,“ řekl Hůlka.

Letos město žádné podstatné novinky nechystá. Loni poprvé postavilo pivní stan, který slavil úspěch, takže se stane hlavní páteří i letošní pouti. „Bude naším hlavním bodem. V pátek v něm zahájí kulturní program místní agro rocková kapela Harvester, po ní vystoupí skvělé reggae He band,“ řekl Štěpánek.

Hudební program bude pokračovat samozřejmě i v sobotu, kdy zazní poměrně široká škála hudebních stylů od country, přes cikánské písně po hard rock. Neděle bude patřit hlavně milovníkům dechovky. Vystoupí třeba oblíbená Doubravanka. „Byli bychom rádi, kdyby se stal pivní stan tradicí. Minulý rok to bylo fajn,“ řekl starosta města Jiří Hůlka. Horní Planá myslí také na nejmenší obyvatele a návštěvníky. Pro ty je připravená aktivní zábava v podobě historických her. Těšit se mohou i na divadlo.