„V tomto čase tu měli pracovat elektrikáři, ale nestalo se, tak jsme tu neplánovaně udělali předvánoční výstavu,“ uvedl při nedělní vernisáži ředitel muzea Petr Jelínek. Jméno sběratele, který na výstavu poskytl většinu vystavených, hlavně papírových, betlémů, ze skromnosti tutlal, ale pak přece jenom připustil, že majitelem většiny betlémů je on sám.

Jak dlouho betlémy sbíráte a proč jste je sbírat začal?
Asi pětadvacet až třicet let. Sehnat betlémy dřív býval problém. Normálně nebyly k mání. Čili se daly získat třeba od charity, která je prodávala, nebo například z vystřihovánek časopisu pro mládež známého jako ABC. Základem mé sbírky je rodinný betlém, který zde není k vidění, ten mám vystavený doma.

Jak se vaše sbírka vyvíjela a rozrůstala?
Pak jsem získal Wenigův český betlém. Za starého režimu to byly zvláště klasické betlémy od známých malířů jako Josefa Lady, Mikoláše Alše, Marie Kvěchové … Po roce 1990 produkce papírových betlémů zesílila. Ale k řadě věcí jsem se dostal díky členství v Českém sdružení přátel betléma. A dnes se dají betlémy nakupovat i prostřednictvím internetového obchodu.

Takže se vaše sbírka betlémů rozrůstá i nadále…
Každý rok něco přibyde, bohužel se mi to štosuje v listech. Některé betlémy čekají až tři roky, než je dodělám.

Vážou se k některému z vašich betlémů nějaké zajímavé vzpomínky?
Například příbramské jesličky vyšly jako vystřihovánka v 89. roce. Tento betlém jsem dokončil a dolepil přesně 17. listopadu 1989. Pak už bych ho zřejmě hned tak nedodělal, protože jsem žil úplně jinými událostmi.

Který z betlémů ve vaší sbírce vás nejvíc těší a hřeje u srdíčka?
Je to betlém, který přinesl tatínek v 50. letech jako výrobek tiskárny ve Vimperku. Je to prostorový betlém od Vojtěcha Kubašty. Chovám ho jako relikvii, toho si cením nejvíce.

Čili vaší doménou jsou zřejmě papapírové betlémy…
Mám i keramické a dřevěné betlémy, ale papírové mě baví nejvíc. Nejsem zručný řezbář, ale baví mě dostat betlémy z toho papíru ven.

Kolik betlémů si doma o Vánocích vystavujete, když máte takovou rozsáhlou sbírku?
To by řekla nejlépe moje žena, jak to u nás o Vánocích vypadá. Betlémy střídám a mám jich vystaveno asi do deseti. Nejsou na jednom místě, ale všude po bytě. Některé i zavěsím, protože mám i ozdoby ve formě jesliček. Betlémy jsou téma hrozně široké, proto jsem se nejvíc zaměřil na papírové.

Máte konkrétní představu, jakým betlémem byste ještě rád obohatil svou sbírku?
Mám i betlém z první republiky. Ale mrzí mne například, že jsem ještě nezískal reklamní prvorepublikový betlém.

Vystřihávání z papíru vás tedy zřejmě baví?
Vyrábění betlémů přináší člověku osvěžení, relaxaci, dobře se přitom přemýšlí a patří to k tomu pěknému předvánočnímu času.

Můžeme se těšit, že nám někdy ukážete další betlémy z vaší sbírky?
Teď budu o betlémech hovořit na besedě ve Vyšším Brodě. Uvidíme, třeba ještě někdy ukážu na nějaké výstavě další.