Kapli v sousedství silnice nechala obec před třemi roky opravit včetně nové střechy po dlouhých sedmdesáti letech. O renovaci jejího skromného interiéru se postarala obyvatelka Dolního Třebonína, která si nepřeje zveřejnit své jméno.
„Kaplička byla z prostředků, které shromáždili obyvatelé vsi, postavena v roce 1902,“ připomněla něco málo z historie mariánské kapličky. „O postavení kapličky se nejvíce zasloužil Jakub Beisl, šikovný řemeslník, který jezdil pracovat do Vídně. Díky němu má například kaplička gotický strop. Svaté obrazy dovezl z Vídně – ty teď byly rozbité a musely se přerámovat. Mozaiková dlažba obsahuje Beislův monogram,“ řekla.
Na kapličce se neblaze několikrát podepsala povodeň, takže žádný div, že opadaly omítky. „Třicet let byla kaplička zavřená a po roce 1989 jako první přišli zloději, kteří sekyrou rozbili dveře a okna. Ovšem najít někoho, kdo by je spravil, nebylo nic jednoduchého. Unikum bylo sehnat barevná skla, dveře nikdo nechtěl dělat, na ty se nikdo necítil. Až zcela nezištně je spravil důchodce Ladislav Homolka z Přísečné. A do firmy, kam jsme dali opravit obrazy, se vloupali zloději, obrazy rozbili a pracovníci firmy je museli dělat znovu,“ naznačila iniciátorka slavnostního svěcení některá úskalí oprav.
Lidé v kapli hledali útěchu nejvíce během druhé světové války. „Při úklidu jsme tam našli z té doby kalendáříky a na papírcích psané prosebné přímluvy,“ líčila žena, která se za opravu kaple Panny Marie v Horním Třeboníně zasazovala několik let a dělala vše pro to, aby se uchovala i pro příští generace.