Obavy Kaplických z listopadového několikahodinového rockového koncertu mají své kořeny možná v minulosti, právě v éře proslavených kaplických koncertů kapel věhlasných jmen, na které se sjížděli posluchači ze široka daleka.

„Zřejmě nejslavnější byl koncert v roce 1982, jehož hlavní hvězdou byl Pražský výběr a kdy ulice Kaplice lemovaly desítky těžkooděnců a členů VB,“ přitakal Tomáš Karlík, jeden z organizátorů Kaplického randálu, kteří mají bohaté zkušenosti s organizováním podobných koncertů a očekávají na prvním ročníku účast v rozmezí 300 až 500 návštěvníků.

„To byla perfektní akce, kterou Kaplici i Praha mohla závidět,“ vzpomínal včera tehdejší návštěvník koncertu, čtyřiačtyřicetiletý Miloš Kysela z Kaplice. „Pamatuji si, že všude stáli policajti, lékárny byly zavřené kvůli drogám, do města se valili správní hipísáci. Kaplice byla kvůli tomu vzhůru nohama. Myslím, že to proběhlo v klidu, já alespoň o ničem nevím,“ dodal. „Domnívám se, že teď se není čeho bát, dneska se podobné koncerty pořádají všude možně. Tehdy to bylo jiné, takových akcí moc nebylo, proto se za nimi pak táhli lidé z celé republiky,“ připomněl.

Dlouholetý kaplický policista Jaroslav Anděl ale ví své. „Tehdy s tím byly skutečně velké problémy. Do Kaplice přijelo plno lidí, skupovali levné jablečné víno, pak opilí rozbíjeli sklenice a podobně, bylo tam plno drog. Doufám, že tito pořadatelé to mají zajištěné,“ konstatoval. „Je to běžná akce, kterých se koná v republice spousta, jenom v Kaplici se setkává s hysterií,“ snaží se obyvatele Kaplice uklidnit Tomáš Karlík.

Na Kaplickém randálu se představí známé kapely české a slovenské scény širokého žánrového záběru, které doplní talentované spolky jižních Čech. „Navzdory omezenému rozpočtu se nám podařilo oslovit několik atraktivních kapel,“ říká Tomáš Karlík. „Návštěvníci se mohou těšit na kapelu Volant hrající hudební styl ska–reagge, českobudějovické rock–metalisty Satisfukction, českou punkovou legendu Totální nasazení a další lahůdkou bude jistě i vystoupení slovenských zástupců rytmického rocku Načo Nazov a Žlny,“ vyjmenoval.