„Hlásí se nám hromady princezen, ale musíme některé odmítat, protože se na ně nedá sehnat tolik šatů,“ říká kostymérka Kateřina Slavíková.
Historické průvody byly vždy složené z reprezentantů šlechty nebo města. Toho se chtějí organizátoři držet. Nechtějí, aby se z celé akce stala dětská maškarní přehlídka. Dá se tedy říci, že největší kritérium pro výběr je věk. Princezny by ještě měly mít dlouhé vlasy. Na výšce celkem nezáleží.
Mnoho lidí chodí tradičně každý rok. Ti se pak konkurzu zúčastňovat nemusí. Není výjimkou, že někteří mají za sebou již deset let aktivní účasti v průvodu. Většinou tito lidé věnují své roli spoustu času a pro své kostýmy si zajedou klidně až do Prahy.
„Považuji za hloupé, aby člověk z Českých Budějovic, který chodí již několik let, jezdil na zápis. Ty lidi přece známe,“ zmiňuje Slavíková.
Letos se nedá vypozorovat, že by byl zájem o role o něco vyšší, než tomu bylo v minulých letech.
„Ono se ještě hodně lidí ozve, až zjistí, že ten zápis již proběhl. To pak začne pravé psycho. Je to tím, že lidi dnes skoro nesledují dění. Pár míst v průvodu ještě bude, ale to neznamená, že je musíme za každou cenu zaplnit.“
Přesto se předpokládá, že pro opozdilce bude vyhlášen ještě jeden termín – zřejmě některý pátek začátkem června.
Slavnosti pětilisté růže letos propuknou 22. června.