Střídavě oblačno ať je vedro nebo ne, tak by se dala charakterizovat momentální návštěvnost letních kin v regionu. „Nestojí to za moc. Předtím byla zima a pršelo, a když o minulém víkendu vypukla horka, přišly na odpolední představení čtyři děti. Promítali jsme tehdy jenom proto, že nám dětí bylo líto,“ řekl provozovatel českokrumlovského kina Jan Jiřička. „A večer na představení se sešlo jen padesát lidí. Velký zájem očekáváme nyní na Vratné láhve, Shreka a Smrtonosnou past 4.0. Takže sázíme na trháky,“ řekl před víkendem.

Celoroční průměr na představení v Českém Krumlově činí 45 dospělých diváků a na dětská představení šedesát dětí. „S překvapením pozorujeme, jak se mění životní styl. Do letního kina nyní spíš chodí starší ročníky. Kupodivu výrazně ubývá vodáků, kteří dřív plnili kino z padesáti procent,“ poukazuje na pozoruhodný jev Jan Jiřička. „V poslední době vodáci úplně mizí. Zdá se jim to totiž daleko. To bychom pro ně asi museli vypravit zvláštní autobus, nebo změnit tok řeky a před kinem vybudovat přístaviště. Pak by možná letní kino stálo za zváženou,“ povzdychl si.

„Po osmi promítáních máme průměr sedmdesát diváků, což není špatné,“ je s návštěvností letního kina v Horní Plané spokojen Luděk Štěpánek. „Loni byl průměr menší, činil čtyřicet diváků. Možná se to zlepšilo díky výběru filmů, vsadili jsme totiž na české filmy. Na Vratné láhve přišlo 250 lidí!“ pochvaloval si. O Markétské pouti, kdy v pivním stanu sedělo asi 400 lidí, jich do kina zavítalo v sobotu 60 a v neděli 50. „Ale navzdory horku večery bývají příjemné, takže pro návštěvnost našeho letního kina jsou vedra spíše pozitivní,“ konstatoval Luděk Štěpánek.

V Černé v Pošumaví očekávali nástup hlavní návštěvnické sezony až od právě skončeného víkendu. Protože podle svých zkušeností vědí, že předtím turisté do Černé najíždějí spíše jenom na víkendy a večer zase odjíždějí, promítali zatím jenom párkrát.

„V té době neděle a pondělky vynecháváme, protože je tu málo lidí. Až po 20. červenci začíná být počet návštěvníků stabilnější,“ vysvětlil provozovatel letního kina v Černé v Pošumaví Vladimír Rolčík, že pro ně je ještě brzy hodnotit návštěvnost.