O tom, že to s existencí lidí dobré vůle není až tak špatné, jak se mnohdy jeví, přesvědčuje parta lidí z Velešína. Spojil je společný zájem – historie, její propagace a zachování památek pro budoucí generace.

V současnosti má Společnost přátel města Velešína za sebou mnohé vydařené akce, ale především bohatou přítomnost a nemalé plány. „Dali jsme se dohromady spontánně někdy před třemi lety. Na začátku byli tři čtyři lidé, které zajímala historie. Dnes je nás necelých třicet. Začali jsme výstavou k 60. výročí osvobození Velešína,“ říká jeden z motorů Společnosti František Šrámek.

Svůj záběr členové zaměřili především na zachování poškozených památek, vytyčování turistických stezek kolem Velešína a na městský turistický okruh. „Chceme památky uchránit, zachovat a nabídnout je místním i turistům, jež chceme přilákat,“ zdůrazňuje František Šrámek.

Ten již druhým rokem zachraňuje historický můstek z doby koněspřežky v sousedství velešínské železniční zastávky nedaleko od E55. Na jeho stavu hrozícím destrukcí se podepsal čas, přírodní živly, ale i nezájem vlastníka. „Cítím to jako křivdu a je třeba ji napravit,“ podotkl pan Šrámek a dal se před rokem do díla. Dohodl se s městem, které požádalo o převod pozemku ze Správy dopravní cesty právě na město. Chce tak mít mandát na všechny záchranné kroky této památky, kterou křísí ze záplavy křoví a bláta.

Více čtěte v sobotním (28. července) vydání Českokrumlovského deníku.