Právě dnes začíná další z řady mezinárodních výstav členů Volného sdružení umělců jižních Čech. Úvodní vernisáž je připravena na 18. hodinu v kostele svatého Jakuba a Filipa ve Velešíně. Jednoho z vystavujících a zakladatele Volného sdružení Josefa Balka jsme se zeptali:

Jednou za dva roky vystavujete v „rodném“ Velešíně. Co se mezitím důležitého stalo se Sdružením, jak se toto vaše dítě rozvíjí a roste?
Stále a pořád přibývají další nové akce a také přibývá členů a hostů. Vážím si i posledního nového hosta z Dánska.

Kdo jsou ti současní velešínští spoluvystavující?
Jsou to mí dlouholetí kolegové, se kterými jsem zpočátku komunikoval po internetu, a tato spolupráce přerostla až na společné výstavy. To je hlavně případ Vladimiry Knüsel ze švýcarského Wadenswilu. Ta již u nás a se mnou vystavovala několikrát. Je to malířka původem z Čech a zhruba 10 let již žije ve Švýcarsku. S Kurtem Pfeifferem z Kitzbühelu jsme letos vystavovali poprvé společně již v Římově.

Čeho si za poslední období vážíte nejvíc?
Vážím si toho, že bez nějakého oficiálního spojení naši umělci ze sdružení stále velmi dobře komunikují mezi sebou, násobí se naše výstavy a cíl, který jsem si dal, se takto naplňuje. Těší mne i časté nové nabídky ke spolupráci od různých galerií a to i mimo jižní Čechy. Jsem rád, že se podařilo spojit spoustu lidiček se stejným zájmem a pomoci jim s rozjezdem jejich pomyslné umělecké dráhy. To je úspěch. Můj osobní úspěch je účast na dvou rakouských výstavách a jedné v Holandsku.

Neuvažujete o profesionalizaci malířské činnosti?
Tak toto je otázka, na kterou mám stále neměnnou odpověď. A to, že profesionálně bych malovat nechtěl. Je to potom již propojeno se závislostí na financích a to je omezení mé svobody tvoření. Při malování musím mít tu správnou náladu a atmosféru, například mám zapálené vonné svíčky, poslouchám starou hudbu a hlavně nesmím být něčím a nikým omezen.

Bude vystavovat někdy celé sdružení, tedy zhruba 120 lidí, dohromady najednou?
Tak toto je vynikající otázka a vhozená rukavice pro různé kulturní domy a podobné instituce. Za mě osobně a sdružení si myslím, že by to šlo, ale sám vím, že sehnat v dnešní době takovýto prostor je téměř nemožné! Pokud by ta možnost byla, tak by to asi nemohl nikdo zaplatit.