Důvod? Špatné počasí.

„Čtyři představení jsme ještě nikdy nezrušili. Letos počasí prostě nepřálo. Kvůli nedostatku lidí jsme nic rušit nemuseli,“ řekl provozovatel českokrumlovského kina Petr Jiřička.

Celkově byla letošní návštěvnost opět slabá. Kino se pokoušelo s programem experimentovat, ale moc platné to nebylo.
„Chtěli jsme vyzkoušet pohádky, aby chodily celé rodiny. Bohužel se neujaly. Vystoupení přece jenom začíná kvůli tmě až v půl desáté, což už na někoho může být dost pozdě. Pozornost jsme také věnovali vodákům, kteří dříve chodili ve velké míře, ale dnes se asi nasměrovali na zcela jiné činnosti,“ uvedl Jiřička. „Poslední roky je návštěvnost stagnující. Sezona je vážně slabá,“ dodal.

O trošku lepší návštěvnost než v minulém roce zažili v Černé v Pošumaví, kde vsadili hlavně na české filmy.

„Myslím, že tato sezona byla dobrá. Letos bylo o 240 lidí víc, než v loňském roce. Průměrně bylo na představení 60 lidí,“ řekl provozovat letního kina v Černé v Pošumaví Vladimír Rolčík.

Lepší filmy

„Řekl bych, že je sezona na stejné úrovni jako minulý rok, kdy byla průměrná denní návštěvnost 48 lidí, i když začátek letos vypadal dost darebně. Hned v prvním týdnu jsme dvakrát nehráli, což se nám v minulém roce stalo za celé léto,“ řekl Luděk Štěpák z Kulturní a informačního centra Horní Planá. Podle něj je letošní nabídka filmů lepší, než tomu bylo v minulém roce. Ze zahraničních snímků byl na Hornoplánsku nejúspěšnější velkofilm 10 tisíc let před naším letopočtem. Z českých nejvíce táhla komedie Bobule. „Návštěvnost kina hodně ovlivňují také pirátské kopie. Zažil jsem letos návštěvníky, kteří si mezi sebou říkali, jak si ten a ten film navzájem půjčí. Všechny premiéry se hrozně šíří,“ povzdechl si Štěpánek.

„Absolutně nechápu, jak se někdo může na malém monitoru dívat na kino rip, což je film nahrávaný v kině přes kameru. Tohle jsou naprostí filmoví barbaři, kteří nikdy nepochopí, že je film také umělecké dílo. Dali by si snad na zeď ošklivě černobíle okopírovaný obraz Van Gogha?“ Kroutil hlavou divák Václav Komárek z Českých Budějovic.

Má v dnešní době internetu vůbec kino budoucnost?

„Jestli do kina přijde 200 lidí, i když to může být jen na dvě či tři představení za sezonu, tak to pro nás význam má. Budoucnost kino určitě má,“ řekl Štěpánek.