V Českém Krumlově se rodí nová literární naděje. Je jí teprve patnáctiletá Alena Švambergová. S vervou si jde za svými nemalými cíli, a první úspěchy začínají pomalu přicházet. Spolu s bývalou spolužačkou ze Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov Kamilou Kvíčalovou například vyhrála celorepublikovou literární soutěž na téma T. G. Masaryk a jeho odkaz, díky čemuž se nyní dočkala uznání i od starosty města. Vyvrcholením jejích dosavadních spisovatelských aktivit ale bude biografická kniha o metalové kapele Nightwish, která by mohla vyjít příští rok na jaře.

Prozraď nám na začátek něco o soutěži kolem T. G. Masaryka, ve které jsi se spolužačkou Kamilou Kvíčalovou výborně zabodovala.
Byla to soutěž, kterou vyhlásilo ministerstvo školství. Stála za ní organizace Masarykovo hnutí, která se snaží podporovat myšlenky Masaryka. Měli jsme zpracovat z určitého literárního hlediska svůj názor na prvního československého prezidenta. Byly stanoveny určité věkové kategorie.

Svoji práci jste údajně napsaly poměrně originálním způsobem.
Vůbec jsme nevěděli, jak to máme udělat. Měli jsme se zamyslet nad Masarykovým dětstvím. Nakonec jsme to pojali jako sen, ve kterém jsme si s Masarykem povídali. Následovalo probuzení a zamyšlení, zda se vůbec jednalo o sen a jestli to nemělo nějaký podtext.

Je možnost si to někde přečíst?
Práce by měla být k dispozici na Základní škole T. G. Masaryka Český Krumlov, která by ji měla zveřejnit i na svých webových stránkách. Předali jsme ji i panu starostovi Jedličkovi.

Jsi pyšná na svoji bývalou základní školu? Co momentálně studuješ?
S Kamilou jsem často přemýšlela, na jakou školu chodíme. Srovnávaly jsme ji s ostatními školami. V podstatě se dá říct, že jsme na ni hrdé. Nyní studuji fotografii v Českých Budějovicích.

Připravuješ vydání knihy o kapele Nightwish, což je momentálně jedna z nejúspěšnějších metalových skupin na světě. Jak jsi s knihou v této chvíli daleko?
Ta kniha je již napsaná. Už rok a půl se ji snažím vydat, což není vůbec jednoduché, když je člověk neznámý. Nyní to již ale vypadá reálně. Vyjít by měla na jaře.

Proč zrovna Nightwish?
Nightwish poslouchám již od svých pěti let. Vždycky pro mě byli velkým vzorem. Jednou byla na jejich stránkách akce, kdy se pár lidí mohlo zúčastnit společné večeře s kapelou. S kamarádkou jsem se tam dostala, což bylo naprosto úžasné, neuvěřitelné. Ptala jsem se zpěvačky Tarji při večeři na spoustu věcí, které mě zajímaly. Mohu tedy říct, že ta kniha bude dost objektivní. Nedávno tu Tarja hrála sólově. Dostala jsem se tam jako fotografka. Zašla jsem za ní a ona si mě pamatovala. Byl to pro mě opravdu šok. Mohu tedy říct – s Tarjou se známe osobně.

Co bude po vydání? Plánuješ další knihu?
Mám rozdělanou biografii další mé oblíbené kapely Within Temptation. S nimi se ale osobně neznám, tudíž je to jen z hlediska dostupných informací. Pár let již také pracuji na jednom románu. Nejsem ale pořád schopná ho dokončit. Momentálně má již 500 stránek. Plánovala jsem i knihu o další metalové skupině, která se jmenuje Epica, ale to je ještě celkem dost daleko.

Dá se tedy říct, že máš k hudbě blízko?
K hudbě mám ze všeho nejblíže. Kromě zmíněných kapel poslouchám i tvrdší muziku.

Jaké jsou tvé další aktivity a zájmy?
Těch je mnoho. Spolupracuji například na oficiálních internetových stránkách českého fanklubu Nightwish. Zajímám se třeba i o čarodějnictví.