Do skutečného finále se blíží dokončovací práce unikátního fotoateliéru v Českém Krumlově, kde žili a pracovali Josef a František Seidlové.

Nejvýznamnějších z restaurátorských prací, jejichž cílem je vrátit secesní budovu do podoby z let 1920-1930, jsou takzvané šablonové výmalby interiérů. Dekorativní fragmenty zbylé původní malby restaurátoři nejprve odkryli, zdokumentovali a posléze zafixovali, aby je mohli použít jako šablony k dokončení vlastní výmalby.

Ta se nachází v různých podobách ve všech prostorách domu: obývacím pokoji, (přijímací kanceláří), kde se odehrával kontakt se zákazníkem, kanceláři nebo třeba kuchyni. Právě přízemí domu bude věnováno prezentaci života Seidlovy rodiny, v prvním patře byl obnoven fotoateliér a obě fotokomory. „Dokonce se nám podařilo objevit sklo, které svým charakterem odpovídá původnímu. Jednou jeho funkcí bylo rozptylovat světlo přicházející do ateliéru, druhou pak odchycení kondenzátu vody, která se srážela na jeho horní vrstvě,“ vysvětlil ředitel českokrumlovského rozvojového fondu Miroslav Reitinger. Podle slov vedoucího projektu Petra Hudičáka by měl být ateliér funkčně zařízeným ateliérem z doby, ve které tady Seidlové dělali fotografie.
Jeho součástí budou jak police se zakázkovými knihami, zástěna pro regulaci osvitu, ale také z celkově dochovaných dvanácti tři plátěná pozadí, která dokázala přenést fotografovaného do přírody nebo třeba do slavnostního sálu.

„Jednu z místností bychom rádi věnovali historii fotografie a fotografických zařízení, velmi pěknou místnost s jablky uspořádáme jako vzpomínku na rodinu - s rodinnými fotografiemi, památkami na rodinu, mobiliářem a předměty, se kterými žili. Mohla by se stát také místností pro vyměňované výstavy. Dlouhý předpokoj bychom chtěli zařídit tak, jak kdysi vypadala místnost, kde se upravovaly později fotografované osoby. Je to ale o kompromisu; musíme se podřídit výmalbě, na druhé straně nemůžeme měnit zařízení,“ poznamenal Hudičák a pozval milovníky historie a fotografie na začátek června letošního roku, kdy se muzeum včetně expozice s dobovými přístroji, pomůckami a dokumentací slavnostně otevírá.