Ačkoliv má Volné sdružení umělců v názvu i jihočeskou domovinu, jedná se už o mezinárodní sdružení výtvarníků jak amatérských, tak už i profesionálních. Jen co o předchozím víkendu absolvovalo svoji v pořadí třetí prezentaci na českobudějovickém Hobby, otevírá dnes další výstavu pod názvem 1. Euro-Czech Free Art v Humpolci. Svoji tvorbu tam představí 19 umělců z Čech, Německa, Rakouska, Holandska a Švýcarska.
„Volné sdružení umělců jižních Čech je patrně největším sdružením umělců nejen v našem okrese, ale svou aktivitou i v celém kraji,“ upřesnil včera jeho zakladatel, velešínský malíř Josef Balek.
Během letošního roku už se členové sdružení zúčastnili i několika zahraničních výstav. První byla European Art Fest v Linzi-Lichtenbergu na konci března. Tam vystavovalo více než 30 umělců z Čech, Německa, Švýcarska, Rakouska Holandska a Řecka. Hned týden na to přišla ještě prestižnější akce. European Masters of Modern Art v rakouském Burgau, poblíž maďarské hranice. Byla to výstava, která prezentovala umění celé Evropy a z každého státu Evropy tam byli pouze dva umělci. Českou republiku tam reprezentoval právě Josef Balek.
„Prostředí vodního zámku, kde se výstava konala, bylo nádherné a místo jsme tam proměnili v jednu velkou galerii,“ konstatoval Balek. Své obrazy představil i v holandské galerii v Beenk en Doonk na další větší mezinárodní výstavě.
Práce členů mohou návštěvníci letos vidět i v berounské galerii, v Informačním centru Jaderné elektrárny Temelín, v Městském kulturním středisku ve Vodňanech, v galeriích v Lišově, Římově, Slavonicích a Velešíně.
Vystavovat obrazy v rámci výstavy Hobby by mohlo u některého malíře navozovat dojem nepatřičnosti. Ovšem opak je pravdou. „Během pěti výstavních dní navštívilo náš pavilon 1500 lidí,“ konstatoval Balek. Do některých galerií přijde takový počet návštěvníků za měsíc i déle. Na tomto ročníku se na výstavišti v pavilonu E4 představilo 11 výtvarníků.
K nezaplacení je podle Balka také přímý kontakt s návštěvníky, kteří bez obalu přidávají svůj názor na obrazy.
O tom také vypovídá i jeden ze zápisů do knihy návštěv: "Jsem ráda, že jsou malíři, kteří se z vlastní vůle vracejí k prapůvodu toho, co je malířství a umění – zobrazování krásy! Snad si konečně kritikové uvědomí, že je konec Absinthové generace, deprese a bláznů!"

Nápad k založení se zrodil v Balkově hlavě zhruba před dvěma lety. Postupně začal k jeho propagaci i rozšiřování využívat svých kontaktů v Čechách a v zahraničí. „Nejvíc mi vadilo, že se umělci, kteří bydlí velmi blízko sebe v podstatě ani neznají,“ míní Balek. „Důkazem takové situace byl 1. český Art festival v Českých Budějovicích v roce 2005. Po této akci padlo rozhodnutí ke vzniku tohoto neformálního sdružení, které poutá především vzájemné přátelství a radost z tvorby.“
Zpočátku mělo více jak 20 členů z jižních Čech, ale postupně se přidávali další, až se dostali k celkovému současnému počtu 102 členů.
Profesní různorodost členů je široká. Devadesát devět procent z nich se neživí uměleckou tvorbou.

„Máme mezi sebou dělníky, učitele, managery, vedoucí pracovníky, ale také ředitele, pracovníky propagace, restaurátory a vedoucí různých firem,“ shrnul Balek.

Pokud je pro vás aktuální humpolecká výstava daleko, můžete si v kalendáři zaškrtnout 31. srpen, kdy sdružení otevře další mezinárodní výstavu ve Velešíně.