Senioři a těžce se pohybující lidé už se do knihovny nebudou muset šplhat po schodech. Město slavnostně otevřelo minulý čtvrtek v 16 hodin novou knihovnu, která vznikla v přízemí bývalého školního pavilonu.

„Už jsme tam kompletně přestěhováni. Chybí pouze dodělat maličkosti, které zvládneme během provozu,“ řekla včera vedoucí knihovny Vlasta Szabová. „Je tam moc hezky. Je to pěkné prostředí na úrovni s novým nábytkem,“ pochvalovala si. Knihovna zahájí provoz 16. července. Pak bude platit běžná výpůjční doba. „Nebudeme ji na letní prázdniny nijak omezovat, protože jsme měli dlouho zavřeno,“ ujistila Vlasta Szabová. Knihovna v současnosti schraňuje více než 19  000 knižních svazků. Jejích 530 čtenářů jistě ocení světlé velké prostory, bezbariérový přístup, nový výdejní pult, ale také fakt, že díky většímu množství místností bude moci knihovna rozšířit svou činnost o programy pro děti i dospělé.

„Nezapomněli jsme ani na sociální zázemí, v knihovně nechybí také koutek pro hraní dětí, prostory hlídají průmyslové kamery,“ doplnil starosta Josef Klíma. „Rekonstrukce včetně vybavení knihovny do této chvíle stála zhruba 6,5 milionu korun. Ale jsou to peníze vložené do rozvoje kultury, neboť knihovna pořádá také výstavy a besedy. A například jenom v minulém roce zapůjčila čtenářům 34 000 knih a časopisů,“ dodal.

Knihovna ve Velešíně má svou tradici. Nejstarší zmínka o ní se v obecní kronice datuje od roku 1920, kdy jako knihovník působil Josef Kamarýt, vrchní komisař finanční stráže. Tehdy měla knihovna pohromadě více než 500 svazků, jejichž počet se rychle rozrůstal.