Plátna o rozměrech 2 krát 3 metry, nebo řada obrazů menších rozměrů, to vše je nyní k vidění ve výstavních prostorách českokrumlovského Egon Schiele Art Centra na výstavě malířky Evy Prokopcové.

Ohlédnutí

Souběžně s výstavou právě vydalo Centrum i retrospektivní katalog malířčiny tvorby u příležitosti jejích šedesátých narozenin. Dá se říci, že obsahuje výběr, něco, čemu se říká best off, tedy to nejlepší z dosavadní tvorby. „Katalog je trojjazyčný a má tři sta stran,“ upřesnila ředitelka Centra Hana Jirmusová, která má pro tvorbu Evy Prokopcové prakticky jen slova chvály.

„Je to průřez celou mojí dosavadní tvorbou,“ uvedla pro Českokrumlovský deník malířka. Oficiální studia na Akademii výtvarného umění zahájila ve svých třiceti letech. Ačkoliv si poměrně dost umělců stýská, že současná doba umění příliš nepřeje, sama Prokopcová si nestěžuje. „Malováním se živím, na zbohatnutí to sice není, ale jak vidíte, přežila jsem,“ dodává se svým typickým úsměvem. Své pojetí některých maleb charakterizovala jako „přenášení vnitřní energie na plátno obrazu“. Takový postup už skoro evokuje duchovno, esoteriku, nebo práci s energiemi jako tai-či, rei-ki a podobně. Aktivně se ale Prokopcová takovým směrům nevěnuje.

„Docházím ale k tomu, že určité duchovní pocity, které se popisují v některé mystické literatuře, zažívám při tvorbě, takže někdo k nim dojde duchovním cvičením, já malbou,“ dodává Eva Prokopcová. „Malovat začínám často bez konkrétní představy, spíše jen s určitým tušením toho, jak by mohl obraz vypadat. Důležité je vnitřní naladění,“ dodala.

„Kdysi jsem dělala portréty, ale při malování jsem na sebe často nabrala trápení i toho malovaného člověka, zvláště pokud zrovna prožíval nějaké těžké období. Tížilo mne, že mu nejsem schopná pomoci, a tak jsem se rozhodla od takových věcí úplně odpoutat. Teď maluji a hledám už jen sama za sebe,“ shrnula tuto svoji etapu Prokopcová.