Vysoce uznávaná cena Evropské unie, Europa Nostra, byla včera slavnostně předána českokrumlovskému zámku. Jedna z nejoblíbenějších jihočeských památek si ji zasloužila za konzervaci jižní fasády Horního hradu.

„Byla oceněna práce celého týmu, špičkových odborníků. Celá jihočeská památková péče je příkladem pro naši zemi a já si velice vážím lidí, kteří se na ní podílejí,“ řekl ministr kultury Václav Jehlička, který se včerejšího ceremoniálu zúčastnil.

Bronzová plaketa Europa Nostra získala čestné umístění přímo na fasádu hradu. Zástupci realizačního týmu si ji vyzvedli již v červnu letošního roku během slavnostního vyhlášení v katedrále ve městě Durham ve Spojeném království.

„Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2008 získala akce, která zavedla zcela nový trend v české památkové péči a byla hodnocena jako excelentní příklad citlivého konzervačního ošetření vysoce autentické památky,“ uvedl generální ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie.

Státní hrad a zámek Český Krumlov již jednu cenu Europa Nostra má, získal ji v roce 2002 v kategorii umělecké sbírky za projekt restaurování a prezentace sbírek zámeckého barokního divadla. Je jediným památkovým objektem v Evropě, který se může pochlubit již druhým oceněním. V rámci včerejšího slavnostního ceremoniálu byl také vysvěcen nově ulitý zvon, který byl následně instalován v zámecké kapli sv. Jiří.

Cenu získal zámek již podruhé

Po sedmi letech skončila na českokrumlovském zámku náročná obnova fasády Horního hradu. Ta celkově vyšla na necelých 29 milionů korun.

Investorem byl Národní památkový ústav územní, odborné pracoviště v Českých Budějovicích, přičemž spolufinancování bylo z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury České republiky. Práce na objektu začaly 3. srpna 2001 a skončily 31. října 2008.

Konzervace jižního průčelí Horního hradu, za kterou zámek dostal ocenění Europa Nostra, představuje jeden z nejrozsáhlejších restaurátorských počinů v České republice. „Veřejnost i politická reprezentace by měla zpozornět a uvědomit si, že se určité profesní obory svou trpělivou mnohaletou prací dostaly poměrně na vysoký evropský standard,“ upozornil kastelán Pavel Slavko.

Českokrumlovský zámek je jedinou evropskou památkou, která má již dvě ocenění Europa Nostra.

Podle člena vědeckých věd Europa Nostra Tomáše Durdíka je těžké se probrat všemi nominacemi na ceny Evropské unie, které dostávají.

„Nominaci může totiž podat kdokoliv. Přicházejí v různé podobě. Značná část nerespektuje, že se musí jednat o výrazné počiny. Setkáváme se s nominacemi, nad kterými zůstává rozum stát. Je potřebné, aby chodily kvalitní nominace, protože ten brak může vrhat dojem, že je to standard naší práce,“ řekl Durdík. „Neměli bychom usnout na vavřínech,“ dodal.

Do soutěže letos dorazilo 109 přihlášek a nominací z 29 zemí.

Další ocenení čeští zástupci v minulosti

2002 – projekt na záchranu Valdštejnského paláce v Praze
2003 – projekt na záchranu souboru gotických deskových maleb Mistra Theodorika z Kaple sv. Kříže na Karlštejně
2003 – postupné restaurování Svatojiřské sbírky Františka Ferdinanda d´Este na zámku Konopiště