Chodby a hernu dětského oddělení malbami rozsvítili mladí umělci z Velešína Raimonda Kielaitė a Milan Prokeš. Vystudovali Akademii umění v Litvě a výzdoba dětského oddělení pro ně byla prvním velkým projektem týkajícím se nástěnné malby. Oba ochotně odpovídali na naše otázky.

Jak se maluje taková nemocnice? Prostory chodby a plochy na malování byly dost rozsáhlé.
Bylo to fajn. Když jsme začínali, úplně jsme si to nedokázali představit, protože jsme nic podobného do té doby nedělali. Když jsme pak před těmi velkými prázdnými plochami stáli, byli jsme trochu překvapení. Ale moc nás to bavilo. Malbami jsme pokrývali asi 90 metrů čtverečních, vytvářeli jsme zhruba čtrnáct ilustrací. Byla to veliká zkušenost a vedení nemocnice za ni moc děkujeme.

Jak vznikal výsledný námět?
Byly tisíce možností, jak to uchopit. Snažili jsme se vžít do duše a pocitů dětských pacientů. Nejprve jsme uvažovali o postavičkách z pohádek. Nakonec jsme se shodli na zvířátkách. Zvolili jsme les, vodu, protože v přírodě je příjemně a uklidňuje. Přidali jsme zvířátka a okolí Krumlova, aby se obrázky pojily s regionem. Takže na nich lidé najdou Kleť, lipenské jezero, Frymburk, Český Krumlov. Chtěli jsme, aby malby potěšily děti různých věkových kategorii včetně teenagerů. A současně, aby to byly jednoduché kresby.

Když procházím chodbou jak galerií, mám pocit, že kresby znázorňují jakýsi příběh?
Příběh to vyloženě nemá, ale jednotlivé obrázky na sebe navazují. A to i barevně a kompozičně. Začali jsme houbami, lesem, přešli do krajiny pod Kletí a posléze přes rybu, která zaujímá plochu až ke stropu, k lipenskému jezeru. A pokračovali jsme do Krumlova. Takže i nemocnice má teď Plášťový most. Mezi tím je obří panda – ta symbolizuje turisty. Nechybí Krumlov se zámeckou věží i medvědicí a pokračuje spojovací chodba se sgrafitem, kterážto výzdoba je pro Krumlov typická. A v herně děti vítá pestrobarevný motýl spolu s liškou, vlkem a slepicemi. Atmosféra venkova.

A co ty legrační vykulené slepice v lodi na lipenském jezeře?
Ty jsme tam udělali, aby to mělo vtip. Stejně tak v malbě nechybí medvídci, kteří jsou neoddělitelnou součástí Krumlova, vtipné ryby v jezeře nebo i naše kočky Augusti a Padaras (smích).

Nemocnici jste zkrášlovali ve svém volném čase po zaměstnání, malujete si i jen tak pro sebe a pro radost?
Ano, ve volném čase malujeme. Jednak i jiným zájemcům obrázky na stěny, ale malujeme si i doma na zeď. Jednu zeď máme tréninkovou, je na ní několik vrstev maleb, protože ji vždy přetřeme bíle a malujeme zase něco nového. Jinak Raimonda nyní pomalu připravuje výstavu svých prací. Nejraději se věnujeme figurální malbě.