Z Anety Langerové vyzařuje charisma. To bylo jasné, už když jí někteří z nás posílali esemesky do SuperStar 
a modlili se, aby nevyhrála Šárka Vaňková. Byl to tehdy trochu souboj principů: Kubišová, nebo Vondráčková? Osobně se přiznávám, že to bylo poprvé a zároveň naposledy, kdy jsem taky posílal. Aneta mi je dávno splatila. Už pro mě není pozdně pubertálním idolem, holkou s úžasným hlasem, sympatickým vystupováním a hitem v rádiu. Aneta šumavská, se kterou oslavily Prachatice album Na Radosti, má 5 P.

Je písničkářka. Píše texty 
a hudbu. Doprovází se na kytaru, někdy i foukací harmoniku. Vypráví příběhy vlastního srdce, krajiny, lidí. A má ono charisma, které k písničkáři, autoru – zpěvákovi, patří jak poklice na hrnec.

Další P otevírá slovo poezie. Texty z alba Na Radosti mají asi nejblíže k přírodní lyrice, jsou plné vody, stromů, mechu, vřesu. Jsou vyznáním lásky k objevené krajině, jejímu smutku i naději. Odhalují inspirativnost a nutnost samoty: „A tak piju jako pijavice, upíjím z každé krásné noci, to když Na Radosti z dálky bijí zvony.“

Aneta Langerová při vystoupení v prachatickém divadle. Koncert zahájil turné k novému albu Na Radosti.

Po zážitku z prachatického divadla je na místě slovo profesionalita. Ta provází Anetinu kariéru od počátku. Volba skvělých muzikantů, nápaditá hudební aranžmá, včetně zcela nové podoby starších písní. Kromě kvalitního poslechového zážitku sází Aneta i na podívanou, které není co vytknout. Svých příznivců si váží. Komunikuje s nimi během koncertu, chová se mile a vstřícně i v zákulisí, bez manýr mediálně známé hvězdy.

Současné hudbě Anety nechybí pestrost. V Prachaticích bylo vidět, že právě tu si zpěvačka a její početná kapela opravdu užívají. Dávají prostor popu, folku, country, rocku, experimentům. Těžko říct, jestli si člověk víc užije bicí nebo smyčce. Jejich kombinace je ódou na radost.

A poslední P? Tady mám problém. Napadla mě totiž další slova: půlnoční příliv, podivná hra, pokora, panna, plno krás, příběh o vlaštovkách, proudy, plout, pustit po vodě. Ale bude to praskání kamen. Stará šumavská kamna, která se rozpraskala prachatickým divadlem jako první slova Slov z hor.

Aneta Langerová: Turné k albu Na Radosti. Prachatice, divadlo, 11. února 2015.

VÁCLAV GRUBHOFFER
Autor je kulturní historik

Reportáž z koncertu přináší páteční Deník a jeho jihočeské mutace