Historickou expozicí Českých Budějovic chce Jihočeské muzeum za dva roky zahájit provoz 
v opravené budově. Přestavba bude stát 103 milionů korun a přinese více sálů, kavárnu i nový vchod.

Firmě, která slíbila, že práce potrvají 16 měsíců, předali muzejníci budovu minulou středu. Ředitel Jihočeského muzea Pavel Šafr ale připouští, že oprava se může protáhnout na dva roky. „Očekávám, že cena se měnit nebude. Vše platí kraj, třikrát jsme žádali o evropské dotace, ale marně," řekl Pavel Šafr.

Cílem přestavby je navrátit muzeum jeho původnímu účelu, kdy všechna patra sloužila návštěvníkům. Za sto devět let (muzeum otevřelo v roce 1903 – pozn.red.) ale zhruba polovinu místa zabraly kanceláře pro zaměstnance, depozitáře nebo dílny.

„Postupně se ubíral výstavní prostor, až bylo muzeum narvané po střechu. Přestavba se dotkne především přízemí, kde vznikne nový výstavní sál, větší přednáškový s kapacitou pro sto lidí a prostory pro klubovou činnost," předestřel Šafr. Novinkou bude ještě kavárna a prodejna.

Vchod vytvoří stavaři na Senovážném náměstí. Velké dveře v Dukelské ulici, jimiž se vstupuje nyní, poslouží jen zaměstnancům.
Trocnov a Žumberk

To, že je hlavní budova zavřená, se pochopitelně odrazilo 
v návštěvnosti. Ačkoli Jihočeské muzeum nabízí program v trocnovském památníku Jana Žižky, na tvrzi Žumberk a každé pondělí otevírá mykologickou poradnu 
v sídle Pozemních staveb, počet příchozích zásadně klesl.

„Lidé si za desítky let zvykli, že muzeum je 
v Budějovicích. A když zjistili, že je zavřené, tak nastal totální návštěvnický útlum.  Museli jsme vyvinout enormní úsilí včetně reklamy, stála nás dost peněz, abychom dali vědět, že jsme v Žumberku 
a Trocnově," vysvětlil ředitel.

V roce 2015 chce muzeum zahájit novou éru historickou expozicí Českých Budějovic. Toho roku se zároveň bude slavit 750 let od založení města. Podle Šafra se o ní uvažuje mnoho let, ale dosud nevznikla.

„Když už byly prostory, nebyla ochota výstavu zaplatit. My máme velkou výhodu, že jako bývalé městské muzeum vlastníme skoro všechny exponáty. Možná, že dva tři sály na stálou expozici by se našly," naznačil ředitel.