Říká se, že jeho hlas předčil Pavarottiho. Jeden z nejlepších světových tenoristů, Jonas Kaufmann, zahájí letos Mezinárodní hudební festival Český Krumlov (MHF). V pátek 18. července zazpívá na letní scéně P2, parkovišti s kapacitou 4200 míst. Rodáka z Mnichova doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) v programu složeném ze slavných operních árií. MHF nabídne  do 16. srpna celkem 16 koncertů, z toho šest pod širým nebem. Závěr 23. ročníku festivalu bude patřit opeře a pěvcům Velkého divadla v Moskvě. Hrát se bude v Pivovarské zahradě, zahradě Kooperativy, Maškarním sále a v zámecké jízdárně.

O MHF slýchával Jonas Kaufmann velmi často. „Český Krumlov jsem znal jako skvostné místo, jednou jsem viděl letecký snímek města 
a byl jsem nadšený,“ říká 45letý  tenorista. Podobně mluví o české hudbě, dala podle něho světu hodně velkých skladatelů. Své první sólové operní album nahrál mimochodem s pražským orchestrem, zpíval také Dvořákovo Requiem. „A Prodanou nevěstu v německém překladu, který je v Německu velmi populární. V Krumlově to bude pestrý program, jak klasické operní hity Verdiho, Pucciniho, tak i několik operetních melodií, které mám rád a které, ačkoli je to krásná hudba, bohužel upadají v zapomnění. Na závěr by se mělo objevit něco z této lehčí múzy,“  řekl Jonas Kaufmann.

Jonas Kaufmann bude hlavní hvězdou Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov v roce 2014.Podle pořadatelů zpívá stejně brilantně Mozarta jako Wagnera, Verdiho nebo Bizeta. Na MHF zazní v jeho podání árie z oper Tosca, Carmen, Manon Lescaut či Sedlák kavalír. Hostem Jonase Kaufmanna bude korejská sopranistka So Jon-kim, zazpívá i Rusalčinu árii Měsíčku na nebi hlubokém.

Hrát bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR). „Setkání s pěvcem takového formátu jako je Jonas Kaufmann je pro orchestr vždy mimořádnou událostí. Českokrumlovský festival nám v minulých letech poskytl mnoho takových příležitostí, ať už to byla Renée Fleming nebo José Cura. Jonas Kaufman si vybral operní standardy, zazní Puccini, Verdi nebo Bizet,“ řekl agentuře ČTK intendant SOČR Jan Simon.

Hlediště na parkovišti pod poštou bude oproti koncertu Plácida Dominga před třemi lety kratší. Tehdy byla poslední řada 115 metrů od jeviště a přestože pořadatelé zapojili řadu obrazovek, nebylo všude ideálně vidět.
„Kapacitu jsme ponížili na 4200 osob, hlediště uzavřeme dvěma tribunami. Koncert je výjimečný také tím, že zatím se Jonas Kaufmann v České republice prezentoval buď komorními díly, nebo ucelenými programy a tentokrát to bude operní galakoncert,“ 
řekl prezident festivalu Jaromír Boháč.

Zpěvačka Bára Basiková v královéhradecké Filharmonii.Program MHF připomene podle mluvčí Kateřiny Viktorové Rok české hudby. Hned druhý festivalový den přinese kompletní Smetanův cyklus Má vlast. K dalším zajímavostem řadí pořadatelé Slovanské tance Antonína Dvořáka 
v původním provedení pro klavír na čtyři ruce. Stejnému skladateli vzdá hold i houslista Ivan Ženatý.

„Další projekt k Roku české hudby bude mimožánrový. 
V posledních pěti letech jsme přiváželi pěvce z Broadwaye. Letos jsme od toho upustili, nicméně muzikály zůstávají, tentokrát si zavzpomínáme na české, od Starců na chmelu až po ty současné,“ řekl Jaromír Boháč. Melodie z Draculy, Hamleta či Kdyby tisíc klarinetů zazpívají Bára Basiková, Ilona Csáková, Leona Machálková, Petr Kolář, Jan Kříž, Václav Noid Bárta a Pavel Vítek.

Hodně českých interpretů zahraje na komorních koncertech v Maškarním sále: violoncellista Jiří Bárta, klavíristka Terezie Fialová, harfistka Jana Boušková, Škampovo kvarteto, Collegium 1704, Trio Martinů a Pavel Haas Quartet, jehož koncert byl pro velký zájem přeložen do zámecké jízdárny.

Vyprodaný koncert jazzového zpěváka Kurta Ellinga, Vojtěcha Dyka a orchestru B Side Band uzavřel v brněnském Mahenově divadle šestý ročník festivalu Moravia Music Fest. Tradiční národní večer bude… český. Představí se Vojtěch Dyk a B-Side Band, jihočeská dechovka Jižani, Mladá dudácká muzika Strakonice, cimbálovka a Big Band Gustava Broma, ten připomene písničky Jiřího Šlitra.

Žánrové přesahy obstarají Pacora trio v čele s houslistou Stano Palúchem, propojí lidovou hudbu a jazz; dále maďarský Gypsy Virtuoso Orchestra a slovenský komorní orchestr The Classical Music Maniacs s programem Bach 
v teniskách či s baskytarou.
Rozpočet festivalu je zhruba 43,7 milionů korun, což dělá o osm milionů méně než loni. Vstupenky ale pořadatelé nezdražili. „I když finačně nám není zrovna moc dobře. 
A to je kultura hospodářsky úspěšnější než automobilový průmysl,“ zdůraznil Jaromír Boháč.

Jonas Kaufmann se zpěvem v češtině ani v budoucnu nepočítáJonas Kaufmann, který 18. července na letní scéně zahájí Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, ani v budoucnu nepočítá, že by zkusil nějakou árii zazpívat v češtině. Host jeho galakoncertu korejská sopranistka So Jon-kim v pátek posluchačům nabídne česky árii Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém, Kaufmann však zůstane u operních standardů. Zazní Puccini, Mozart, Verdi, Bizet nebo Wagner. Německý tenorista v minulosti sice zpíval Smetanovu Prodanou nevěstu, ale v němčině, čeština je podle něj těžká na výslovnost.

„Je rozdíl zpívat v jazyce, v němž jste schopen se domluvit, a v jazyce, v němž nemůže reagovat na nenadále situace a umíte jen to, co vás naučil lektor. Děsí mě i to, že bych nerozuměl různým jazykovým nuancím, proto zpívat v češtině nepřichází v úvahu,“ řekl  Kaufmann, který zpívá repertoár v němčině, italštině a francouzštině. Střídat tyto jazyky mu prý přijde normální. „Zpočátku jsem měl nejvíce problémů s mateřským jazykem. Zpívaná němčina je přece jenom něco jiného než mluvená,“ podotkl.

Parsifal. Tenor Jonas Kaufmann, který ztvární hlavní roli, je na vrcholu své slávy. Před pátečním vystoupením na open air scéně v Českém Krumlově za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Jochena Reidera nepřipravuje Kaufmann žádnou speciální pěveckou přípravu. „Spíše musím sledovat počasí a soustředit se na oblečení. Podobný koncert je skvělou příležitostí, jak spojit netradiční prostředí s krásnou hudbou v nevšední zážitek,“ uvedl zpěvák s nezaměnitelnou podmanivou barvou hlasu, který je v odborném tisku považovaný za nejatraktivnějšího tenoristu posledních let.

Český Krumlov navštíví Kaufmann poprvé, o jeho účast pořadatelé usilovali kvůli jeho nabitému kalendáři dva roky. „Už se moc těším, že budu moci konečně onu atmosféru, o které jsme tolik slyšel, zažít na vlastní oči,“ sdělil.

Na festivalu se v úvodním programu Kaufmann mimo jiné představí jako Des Grieux (Manon Lescaut), Don Alvar ze Síly osudu (v této roli momentálně exceluje v Bavorské opeře v Mnichově), dále jako Werther (Werther) nebo Don José (Carmen). „Nemohu říct, že by nějaké z těch postav byla moje nejoblíbenější. Důležité je, aby byl zpěvák přesvědčivý, musí publikum přesvědčit, že má z té postavy něco v sobě. Je to těžké zvládnout na koncertu přesun z jedné postavy do druhé za několik minut, ale když se to podaří, je to zajímavé i pro posluchače, kteří třeba jinak na operu nechodí,“ uvedl Jonas Kaufmann. (čtk)