Kapr Jakub s batohem, kamerou v Českém Krumlově, hnědým kamínkem v ploutvi i pádlující v kánoi. Mnoho podob má slavná jihočeská kreslená postavička v pilotním díle televizních večerníčků, který ve středu jeho autoři pokřtili vodou v sídle Jihočeského kraje. Teď se budou snažit sehnat osm milionů korun z grantů ministerstva kultury a dalších zdrojů, aby mohlo vzniknout alespoň sedm celých dílů pro ČT.
Večerníčky se rodí podle knihy Báry Stlukové Pohádky z jižních Čech a Šumavy aneb Vyprávění kapra Jakuba. První napsala autorka v roce 2002, předloni pak Zdeněk Troška natočil 14 příběhů pro Český rozhlas, kde kapra namluvil Václav Vydra. A nyní chce tradiční jihočeská ryba doplout až do ČT.
Kapr svým sousedům v rybníku Bezdrev vypráví historky, které za léta nastřádal. Má sbírku kamínků a každý z nich ukrývá příběh. Posluchač tak pozná různá místa a postavy od zvíkovského hradu přes netolickou pekárnu a chytré z Vodňan po mašinky z České Kanady a čerty v Pošumaví.
Za vším stojí Marcel Goetz z projektu Jižní Čechy pohádkové. Připomněl, že kapr Jakub se narodil před 16 lety. „Tenkrát jsme se poprvé potkali s malířem Jaroslavem Kerlesem v budějovické restauraci Zvon. Chyběla nám postavička typu Rumcajse, která by lákala do jižních Čech. Žádal jsem Jardu, ať nakreslí kapra Jakuba, jak jede na kole,” vzpomínal Goetz.
S malířem pak vytvářeli pohádková loga pro jihočeská města a obce, takže třeba v Písku kapr rýžuje zlato a ve Strakonicích hraje na dudy. Pohádkové kanceláře jsou dnes na více než 200 místech.
Poetické pohádky
Tříminutový pilotní díl večerníčků vyrobilo AT studio Ondřeje Všetíčka a zrežíroval ho Pavel Kubant, který vede na písecké FAMO ateliér animované tvorby. „Přečetl jsem knihu pohádek, čiší z toho velká poetika,” podotkl režisér, jenž má na kontě asi 300 snímků včetně známých titulů jako Bubáci a hastrmani.
Na pilotním příběhu se podílelo 12 lidí, přičemž většina z nich pracovala zadarmo. Jinak náklady na minutu animovaného filmu činí zhruba 140 000 korun. Kapřího 'pilota' podpořil finančně především Jihočeský kraj, poslal 58 tisíc.
Malíř Jaroslav Kerles byl všakpoté, co poprvé viděl zmíněné večerníčkové intro, trochu rozpačitý. „Stačí málo a z hezké postavičky se stane zrůda. Těžko mohu říct, že je to pěkné, to bych chválil sám sebe,” popsal své první dojmy dvaasedmdesátiletý výtvarník.
Kapra Jakuba má nicméně po 16 letech stále rád. Hlavně díky tomu, že veselá ryba získala mnoho různých podob. „Nenudí mě. A po všech stránkách mám rád kapra kuchaře, myslím, že ten se docela povedl,” doplnil Kerles.
Většina z aktérů ocenila předlohu Stlukové. Mluvili o tom, jak jsou pohádky milé a poetické. Knížka nadchla i Zdeňka Trošku, který ji převedl pro rozhlas. „Pohádky z jižních Čech jsou mi bližší tím, že jsou z mého domova, všechna ta místa velice dobře znám. Navíc je Bára Stluková skvěle napsala, je radost je číst a zpracovávat. Každý příběh je velice půvabný, spojují je šumavské pohádkové bytosti, ať jsou to skřítkové, víly nebo čerti, které jim dávají obrovské kouzlo,“ řekl Troška.
