VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha odhalila zajímavosti Třebonínska

Dolní Třebonín - Místní nechali vydat pozoruhodnou publikaci, jakou mohou mnohé jiné obce závidět.

2.10.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník

Ve čtvrtek večer v Prostřední Svinci slavnostně pokřtili knihu o obci a jejím okolí nazvanou Třebonínsko – historie a současnost. Zajímavosti v ní překvapili nejenom obyvatele oblasti, ale v mnohém i její tvůrce.

„Historie Českého Krumlova je bohatá, dlouhá, košatá, ale netušila jsem, co se najde na Třebonínsku, jaké perly a zajímavosti tu máme a jak je ten kraj vzácný,“ svěřila se Zdena Mrázková, která je jednou z nových obyvatelek Dolního Třebonína a zasloužila se o to, že množství informací, které trpělivě shromáždila řada nadšenců, dostaly knižní podobu.

„Kniha vznikala dva roky. Financovala ji obec, ale díky vstřícnosti a nadšení lidí, kteří ji vytvářeli, vyšla z hlediska nákladů velice levně. Tvůrcům ze státních archivů, ale i místním lidem se podařilo dát dohromady takové množství zajímavostí, že je museli seškrtávat, aby se vešli do daného rozsahu dvou set stran.“

Impuls ke vzniku publikace dal starosta obce, když před lety oslovil archiv, aby zkompletoval historii Dolního Třebonína, o které velká část obyvatel nevěděla prakticky nic.

„V knize nechybí informace o nejstarším osídlení lokality doloženém archeologickými nálezy a výzkumy. Středověké dějiny už zachycovaly písemné prameny, například listina s prvním záznamem z roku 1375, čili letos oslaví Třebonín 635. výročí první písemné zmínky!“ říká starosta Pavel Ševčík.

„Také je tu doloženo, že svůj první rybník, symbolicky nazvaný Počátek, založil Jakub Krčín právě na území Třebonínska. Ovšem kniha historii mapuje až do současnosti, kdy se počet obyvatel po roce 2000 zdvojnásobil.“

Na obsahu publikace se kromě jiných nejvýznamněji podílel třeba zlatokorunský Jindřich Špinar ze Státní vědecké knihovny v Českých Budějovicích, který v okolí Zlaté Koruny zná snad každý kámen a v knize se věnoval hlavně památkám. Textová část je z největší části dílem Sylvy Wimmerové ze Státního okresního archivu Český Krumlov. Původně zamýšlela zachytit historii pouze Třebonína, ale brzy se ukázalo, že takhle to nepůjde.

„Původně jsem na to měla jenom rok času, ale zjistila jsem, že každá z osmi vsí pod správou Třebonína by vydala na samostatnou publikaci. A pokud má být historie Třebonína ucelená, není možné okolní osady vynechat. Tak jsme je do publikace zahrnuli také, i když hodně stručně a vypíchla jsem zejména zajímavosti, kterými se vývoj těchto vesnic liší od vývoje Třebonína, nebo zkrátka v čem mají oproti němu prim.“

Při bádání a hledání v urbářích, kronikách, listinách v archivech si uvědomila jednu skutečnost. „Při sepisování mě ovládl silný pocit, že má Třebonínsko oproti většině českokrumlovského okresu jednu odlišnost. A sice hluboko zapuštěné kořeny některých jeho obyvatel, které nezpřetrhala válka ani následné vysídlení.

O to víc se ale zase na místních zemědělcích podepsala éra komunismu a nucená kolektivizace. Na Třebonínsku jsou rodiny, kde se dědily statky z generace na generaci, zkrátka praví sedláci v dobrém slova smyslu.“

Publikace je k dostání na obecním úřadě a místní poště.

Autor: Zuzana Kyselová

2.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Středisko praktického vyučování pořádalo Dny řemesel.
38

OBRAZEM: Na Dny řemesel přijely školy z celého okresu

Psí Vánoce v krumlovském útulku byly opravdu štědré, vybralo se přes tunu krmení a přes 25 000 korun.
43

OBRAZEM: Psí Vánoce byly štědré, zvířectvo dostalo přes tunu krmiva

Hasiči zachraňovali koně z potoka

Kájov - Do svízelné situace se dostal kůň na Kájovsku. Kůň zapadl do potoka v osadě Mezipotočí.

Medvědi napsali ve sněhu vítěznou tečku za rokem

Hluboká nad Vltavou – Na ledě otevřené Kuki arény v hlubockém podzámčí psali hokejisté krumlovského Slavoje v šestnáctém kole krajské ligy letošní tečku – a byla to tečka vítězná.

Hasiči v noci složitě tahali dodávku z Vltavy

Herbertov - Velmi nepříjemné okamžiky má za sebou posádka dodávky, která v neděli v noci skončila ve Vltavě.

Běžkaři, okolo Frymburka projeli bílou stopu, rolba vyjela i na Lipně

Frymburk, Lipno nad Vltavou - Na frymburských loukách se můžete od pondělního rána pořádně vyřádit na běžkách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT