Oblíbené místo, kde spolu s chutí a neplánovaně jammovali muzikanti z celé republiky. Rády tam hrály jak metalové, tak i folkové kapely, soutěžily rockové kapely. Tím vším byl Salon Šnek, klub přímo v centru Českého Krumlova, který v sobotu zažije poslední akci – koncert místní skupiny Apokalypsa Rock. Šnek po pěti letech končí. Nedobrovolně.

„Bohužel, majitel má s domem nový podnikatelský záměr, takže jsme se s tím museli smířit. Nedá se nic dělat," řekl provozovatel Libor Grycz.

Za pět let se v klubu odehrálo 356 akcí. Nebyly to jen koncerty, ale také různá autorská čtení, přednášky či debaty. „Ve Šneku vystupovali hlavně umělci z okolí. Podařily se ale i akce známějších umělců jako je Petr Bende, Pavlína Jíšová, Miroslav Paleček či skupiny Zrcadla, Cop nebo Dark Angels," vyjmenoval Libor Grycz.

Návštěvníkům bude Šnek hodně scházet. Rád tam zašel například Petr Dvořák, hlavně na rockové či metalové akce. „V Českém Krumlově dlouho nebyl  žádný klub, kde by se taková muzika hrála. Šnek byl sice mrňavý, zvuk nebyl nejlepší, ale kompenzovala to příjemná obsluha a příjemná atmosféra," vzpomíná Dvořák.

Bude náhrada?

Skupina Apokalypsa Rock, jež dnes šnečí éru uzavře a v níž hraje několik známých tváří krumlovské scény, zažila v klubu plno povedených večerů. Svým způsobem by mohla brát Šnek jako svoji domovskou základnu.

„Je vážně škoda, že končí. Je jasné, že takové místo v centru města bude Českému Krumlovu chybět," míní baskytarista kapely Václav Novák. „Šnek byl magický, protože se tu setkaly mraky muzikantů z celé České republiky. Bylo to něco úžasného, neplánovaně se zde jamovalo…," dodal baskytarista s tím, že drží Liboru Gryczovi palce, aby se mu v brzké době podařilo rozjet klub nový.

Ten má přesně takový plán. Hodlá v Krumlově otevřít novou scénu, která by ránu  po zavřeném Šneku zacelila. „Počítám s tím na sto procent! Nejdříve tam ale budu pořádat folkové akce. Až se klub pořádně upraví, rád sem pozvu i pořádně tvrdé kapely," nastínil Grycz. Podle jeho slov by se měl klub nacházet v historické části města.

Kolem klubu Šnek se vždy pohybovala parta místních nadšenců, většinou písničkářů, kteří leckdy popadli kytaru a neohlášeně zahráli. Na taková setkání vzpomíná Grycz velmi rád. „Kolikrát se stalo, že skončila regulérní akce a dvě hodiny poté přišel někdo jiný, rozbalil nádobíčko a pořádně to rozjel," usmál se Grycz.

Loučili se folkaři i metalisté

Celé září se neslo na vlně rozlučkových koncertů, které vyvrcholily tento týden. Bylo to poděkování za prožité chvíle s umělci a návštěvníky. „Tyto akce měly připomenout nejpovedenější vystoupení, která se povedlo uspořádat," zmínil Libor Grycz. Do klubu v posledních dnech zamířili písničkář Karel Dvořák, folková dívčí kapela Lakomá Barka nebo metaloví Dark Angels.

V Salonu Šnek se také konala Omniplast rocková liga, v jejíž tradici hodlají organizátoři pokračovat. S největší pravděpodobností se soutěž v příštích letech přesune z Českého Krumlova do českobudějovického klubu Fabrika, jejž provozuje Jan Vozáry.