Po dlouhých sedmnácti měsících ve čtvrtek konečně otevře dveře veřejnosti Regionální muzeum v Českém Krumlově. To bylo doposud uzavřeno z důvodu rozsáhlé rekonstrukce, která sice stále pokračuje, ale chod muzea už umožňuje.

„Sedmnáct měsíců bez publika je pro zaměstnance muzea opravdu dlouhá doba. Pracovní náplň samozřejmě byla, ale člověku chybí to, co dělá muzejní práci tak zajímavou, což je vlastně kontakt s návštěvníky,“ řekl pověřený zástupce ředitele Ivan Slavík.

Personál muzea se tedy na své první návštěvníky po zhruba roce a půl těší. Mají se ale na co těšit i návštěvníci? Podle slov Ivana Slavíka mají, muzeum připravilo dvě nové výstavy.

Ovšem navzdory tomu, co tvrdí některé propagační materiály, nebude dnešnímu otevření předcházet slavnostní venisáž. Pracovníci muzea defacto tedy jenom odemknou a návštěvníci mohou jít objevovat poklady ve vitrínách.

„Nové výstavy jsou zaměřené na tradičního návštěvníka, který nevyžaduje příliš vědy, ale spíš si rád prohlíží historické věci,“ nastínil Ivan Slavík.

Sbírka map je bohatá

Výstava v přízemí muzea se jmenuje Nahlédnutí do sbírek muzea. Představuje méně známé exponáty z depozitářů, které prošly v poslední době restaurováním.

„Jsou zastoupeny téměř všechny obory, kterých se naše sbírky týkají. Od archeologie, přes umělecké řemeslo, umělecký průmysl, uměleckou sbírku, knihovnu, staré tisky, etnografii, historické zbraně, hodiny,“ vyjmenoval Ivan Slavík.

Další výstavu návštěvníci naleznou v prvním patře. Dostala název Historické mapy Čechy. „Je věnována historické kartografii Čech. Naše muzeum vlastní jednu z nejbohatších kolekcí bohemikálních map. Jsou zde zastoupeny mapy od 16. do 19. století,“ řekl Ivan Slavík.

Turisté budou moci navštívit i druhé patro. Tam na ně čeká především oblíbený keramický model Českého Krumlova. „Ve druhém patře naleznou část stálé, avšak doplněné expozice.

Po keramickém modelu, který vlastně umožňuje pohled na Český Krumlov z ptačí perspektivy, se už návštěvníci ptají. Jedná se o největší model svého druhu v České republice, možná i ve světě,“ řekl Ivan Slavík.

Nové výstavy by si neměly nechat ujít hlavně školy, vstup pro ně bude totiž poslední červnový týden zdarma.

Původně byla na čtvrtek naplánována i vernisáž výstavy Příběh města Český Krumlov k 700. výročí města. „Z vážných organizačních a technických důvodů jsme ji ale museli přesunout až na 23. září, což je předvečer Svatováclavských slavností,“ vysvětlil Slavík.

Na znovuotevření muzea po tak dlouhé době těšila řada lidí. „Do muzea se moc ráda podívám. Bylo zavřené dost dlouho. Vážně se moc těším,“ ujistila například Klára Kubíková z Klení.