Krumlovské muzeum porazilo konkurenci osmatřiceti přihlášených projektů z Čech, Moravy a Slezska.

Lucie Šmahelová získala nejvyšší ocenění v hlavní kategorii a spolu s ním si, s kolegyní Veronikou Mikešovou-Puhačovou z Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, odnesla i finanční odměnu ve výši padesát tisíc korun. Projekt do soutěže přihlásilo samo muzeum na základě všeobecné výzvy brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR, který v roce 2018 vyhlásil první ročník této soutěže.

Kupecká osada Krumbenowe, to je veletrh pravěké a středověké kultury. „Připravujeme ho ve spolupráci s Ústavem archeologické památkové péče středních Čech a řadou historických skupin a lektorů,“ vysvětluje ředitel muzea Filip Lýsek. „Jeho autorkami jsou právě Lucie Šmahelová a Veronika Mikešová-Puhačová.“

Krumbenowe v Českém Krumlově.
Jak to chodilo v pravěku: hlinka, mozek a pazourek.

Myšlenka uspořádat v centru města kupeckou osadu se podle ředitele v Českém Krumlově zrodila na přelomu let 2013 a 2014, záhy po nástupu Lucie Šmahelové do Regionálního muzea. „Tehdy ještě ani zdaleka nebylo jisté, zda bude mít akce své pokračování,“ říká Filip Lýsek. „Díky vůli organizátorů, získané finanční podpoře a mimořádnému úsilí všech, kteří se na přípravě a realizaci akce od počátku podílejí, však přetrvala a Krumbenowe k naší radosti rok od roku probouzí stále větší zájem veřejnosti.“

Cena Zlatý mamut je společným projektem tří významných institucí archeologie v Česku: Archeologického ústavu AV ČR, Moravského zemského muzea a Ústavu archeologie a muzeologie FF MU. Nápad spojit soutěž s nejslavnějším brněnským vystavovaným exponátem, modelem mamuta, vychází z úcty k tradici popularizace archeologických výzkumů a archeologické vědy jako takové, již na Moravě založil Karel Absolon. Jemu byla také cena symbolicky věnována.

Pravěký veletrh se konal už pětkrát a navštívilo ho bezmála dvacet tisíc návštěvníků. „Díky koordinované aktivitě tisku, rozhlasu a televize se mu dostává i velmi příznivé mediální odezvy“, dodává ředitel muzea.

Zlatý mamut ale není první cena, kterou Regionální muzeum má. „V minulosti bylo oceňováno zejména v souvislosti s intenzivní přeshraniční spoluprací a vybranými výstavními projekty, mezi nimiž dominuje 1. Přeshraniční Zemská výstava – Horní Rakousko-Jižní Čechy 2013,“ doplňuje Filip Lýsek. „Po necelých šesti letech od uspořádání Zemské výstavy přichází významné ocenění nevýstavního projektu.“

A co přinese letošní Krumbenowe? „V pořadí už šestý ročník bude zaměřený na rituály a duchovní představy našich předků, volně řečeno na věci mezi nebem a zemí. V této chvíli bohužel nemůžeme prozrazovat příliš mnoho, ale již nyní víme, že nás čeká jedno téměř hvězdné překvapení. Takže je rozhodně na co se těšit“, láká sama archeoložka Lucie Šmahelová.