V historii festivalu dosud podle prezidenta události Jaromíra Boháče nikdy nebylo baletní představení jako letos. A to nebude jen tak ledajaké. Při programu Venuše a živly: Hudba a tanec doby Krále Slunce se dostanete do doby Ludvíka XIV. , zazní převážně hudba jeho dvorního skladatele. „Z historických pramenů víme, že Ludvík sám tančil a účastnil se,“ říká Jaromír Boháč. Uvidíte mimo jiné i tanec podle dochované choreografie Tanec Krále Slunce, při níž za 126 vteřin je potřeba změnit 240 tanečních poloh. Použita bude i kopie kostýmu Ludvíka XIV., v němž panovník tančil, z Barrandova.

Unikátní novinkou bude barokní noc, která se uskuteční hned dvakrát. Zazní při ní Terpsichora Georga Friedricha Händela. Druhý z večerů bude přece jen jiný, a to nejen díky ochutnávce dobové gastronomie. „Ozvláštníme ho i tím, že se vrátíme do doby, kdy bylo více času na všechno a nikdo nechvátal,“ slibuje Jaromír Boháč. Před a po koncertu návštěvníci pobudou v Maškarním a Zrcadlovém sále a projdou dobově nasvícenou plášťovou chodbou.

Jelikož si letos připomínáme výročí 30 let od sametové revoluce, zazní i Karel Kryl. Vůbec poprvé se návštěvníci vydají k Boletickému kostelu, nejstarší sakrální památce na jihu Čech. Požitek začne už venku koncertem Petra Samšuka, který zahraje právě Kryla. „Jakmile se setmí, po světské části pozveme účastníky večera do interiéru kostela, kde zazní gregoriánský chorál ,“ láká prezident.

Český Krumlov svou návštěvou poctí vokální soubor oceněný deseti Grammy Take 6. Festival vzdá poctu Králi popu koncertem Michael Jackson Symphony. „Uslyšíte krásný program složený z písní Michaela Jacksona,“ nastiňuje prezident festivalu a dodává: „Je o to obrovský zájem, jak sleduji předprodej vstupenek.“ Muzikálový večer bude letos pojatý jinak. Se dvěma broadwayskými umělci na pódiu stanou české muzikálové hvězdy Michaela Gemrotová a Marian Vojtko.

Jihočeskou filharmonii tentokrát uslyšíte s arménským souborem The Naghash Ensemble of Armenia. Poslechnout si můžete i písně Lenky Filipové, která v Českém Krumlově představí i novinky z posledního CD. Galakoncert s operními hvězdami se bude konat až ke konci festivalu.

Festival na některé koncerty vypraví tři autobusy z Českých Budějovic, Prachatic a z Lipna.

Doprovodný program zve na letní kina s českou klasikou či s filmy z festivalu Jeden svět do Klášterních zahrad. V Pivovarských zahradách zase zhlédnete hudební filmy jako Mamma Mia a Bohemian Rhapsody.

Až do 10. srpna můžete vybrat z 23 koncertů.

Tipy z programu
19. 7. zámecká zahrada – zahajovací galavečer s barokní iluminací
20. 7. pivovarská zahrada – Take 6
23. 7. Maškarní sál – Večer francouzské poezie a hudby s Janem Čenským
25., 26. 7. barokní divadlo – Terpsichora G. F. Händela
27. 7. pivovarská zahrada – Michael Jackson Symphony
10. 8. pivovarská zahrada – závěrečný galavečer To nejlepší ze světové opery