To znamená jako přehlídka panujících rodů na Krumlově a jejich významných představitelů. V průvodu byla prezentována všechna historická období od prvopočátku rodu Rožmberků do roku 1918 na připomínku vzniku republiky. Nechyběla tedy mimo jiné i legenda Dělení růži, či skupina postav commedie dell´arte z Maškarního sálu zámku.

Jak před slavnostmi řekla manažerka klášterů Kateřina Slavíková, průvod měl zhruba jedenáct částí. "A tomu bude odpovídat i mimořádný historický kostýmovaný průvod. „Průvod bude tvořit asi jedenáct částí,“ prozradila manažerka klášterů Kateřina Slavíková.

„První část připomíná legendu dělení růží, čili to byl spíše raný středověk. Následují tři období gotiky: Jindřich I. z Rožmberka jako první Rožmberk, který zdědil Krumlov, pak Petr I. z Rožmberka, což je doba Lucemburků Jana z Lucemburku a Karla IV. A vrcholnou gotiku zastoupí Oldřich z Rožmberka s manželkou a dcerami Perchtou a Anežkou. Další část průvodu je klasika: průvod Anny z Rogendorfu, pak dvě části průvodu věnované posledním Rožmberkům Petrovi Vokovi a Vilémovi z Rožmberka. Následovat bude průřez rody Schwarzenbergů a Eggenbergů, kteří byli významnými staviteli v Krumlově a podporovateli rozvoje umění a kultury. Čili dalším párem jsou Marie Arnoštka ze Schwarzenbergu a Kristián z Eggenbergu. Následují další významní Schwarzenbergové jako Eleonora ze Schwarzenbergu, to už bude období přechodu baroka do rokoka. Pak empír smíchaný se začátkem průmyslové revoluce 19. století, kdy jsou v průvodu postavy oděné ve stylech turnýra a biedermeier. A přehlídku období uzavře rok 1918.“

Slavnosti tentokrát během tří dnů předvedou pět průvodů.