Narodil se sice v Českých Budějovicích, ale téměř celý další jeho život byl spojený s Pískem. Tady se vyučil pokrývačem a klempířem, ale v této profesi pracoval jen několik roků. Poté se uplatnil jako vychovatel v Domově mládeže. Začátkem 60.let začal studovat stavební průmyslovku ukončenou maturitou a stal se učitelem na středním odborném učilišti, kde působil až do roku 2010. Doplnil si vzdělání o pedagogické minimum na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích a dálkově pak absolvoval obor výuky stavebních předmětů na Pedagogické fakultě UK v Praze.

Svými básněmi debutoval v časopise Divoké víno, ale vzpomínkové povídky a další poezii publikoval i v tehdejších denících a řadě dalších časopisů, dokonce v učebnici, rovněž v různých almanaších a průběžně v Literárním fóru. Za zmínku stojí nepochybně i osm drobných sborníků s názvem Každý má právo něco vědět, které vydával společně se svým přítelem Karlem Šmídem. Podílel se také na literárních pořadech krajské redakce Československého rozhlasu a televize. Kromě jiného hrával také s country kapelou, byl vášnivým houbařem a sportovním fanouškem.

Jeho knižní premiérou byla básnická sbírka Tvář člověka je čas, po níž následovaly další básnické i prozaické tituly. Jako člen Jihočeského klubu Obce spisovatelů inicioval a zajišťoval pravidelná zimní literární čtení v Heydukově domě v Písku. Příznačná byla jeho velkorysost, nezištné přátelství a snaha pomáhat každému, kdo to potřeboval.

Poslední rozloučení s Richardem Uhrem se uskuteční ve čtvrtek (29.srpna) v 10 hodin v píseckém kostele Narození Panny Marie.

Hana Hosnedlová