Můžete odpovědět, že stejně, jako nyní. V takovém případě vás vyvede z omylu kniha s názvem Proměny. Její autoři Josef Prokopec a Milena Nováková v ní seřadili své fotografie podle velice jednoduchého, ale velmi účinného principu. Vedle letitých černobílých záběrů nespočtu českokrumlovských míst postavili fotografii téhož místa v době současné.

Ohlas je obrovský

„Viděl jsem průvodce japonských turistů, jak jim ukazuje na naše fotky vystavené v Galerii v podloubí a vysvětluje: Tohle je socialismus, tohle už je kapitalismus,“ okomentoval jeden ze svých zážitků Josef Prokopec.

On sám bez fotoaparátu vycházel do ulic města jen zřídka. Jak dodává jeho kolegyně Milena Nováková: „Pan Prokopec má veliký dar. Umí se dívat a fotí to, co jiní ne. Zatímco mnoho lidí fotografuje v Českém Krumlově to krásné, on se nebál chodit a fotit devastaci, bourání, domy s opadanými omítkami podepřené dřevěnými trámy a podobně.“

Poslední čtyři měsíce trávila výběrem archivních Prokopcových snímků a k některým z nich pořizovala své fotografie, jako srovnání současnosti. „Musím říct, že i když mnoho lidí na památkáře nadává, udělali tady za poslední roky obrovské množství práce,“ doplňuje Nováková.

Český Krumlov měl za socialismu nehezkou pověst i vizáž. I vůni. Historické centrum bylo spíše ruinami, ve Vltavě plavala pěna z papíren ve Větřní a všude kolem se šířil zvláštní zápach z plovoucích chemikálií.

To už je minulostí, ale z Prokopcových fotografií je historie cítit stále.

„Knihu jsme si udělali pro radost, ale i pro tu potřebu prostě něco udělat,“ dodává Prokopec s tím, že výtisků jsou tři tuny, tři tisíce výtisků, každý po jednom kilogramu. Na vydání si sehnali spoluautoři peníze sami, bez jakýchkoliv grantů a dotací.