Koncert Vodní hudba pro Český Krumlov zahájí v pátek v tomto městě, slavícím 700 let od první písemné zmínky, Mezinárodní hudební festival. Ten do 22. srpna přinese 21 koncertů, které se uskuteční na sedmi místech. Největší hvězdou je sopranistka Renée Fleming, která v sobotu zazpívá v Pivovarské zahradě za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Držitelka Grammy s hlasem z ryzího zlata, jak se o ní píše, zařadila do programu známé árie. „Rád bych uvedl alespoň Summertime z Porgy a Bess nebo Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky,“ řekl dramaturg Lubomír Herza.

Dalším lákadlem je Rusalka, kterou diváci uvidí před otáčivým hledištěm v mezinárodním obsazení. Orchestr povede stejně jako loni John Keenan z Metropolitní opery v New Yorku, titulní roli alternují Julie Makerov z USA a Dana Burešová.

„Z dalších pěvců se v cyklu šesti představení objeví Allan Glassman, Aleš Briscein, Eva Urbanová nebo Alison Bolshoi,“ vyjmenovala mluvčí festivalu Veronika Dušková.

Přehlídka také připomene sedmdesátiny Karla Gotta, jehož hosty budou Eva Urbanová a Tereza Mátlová. Festival pokračuje v tradici národních večerů, letos návštěvníci zavítají do Maďarska. Pořadatelé se vrací i ke koncertům pro rodiny s dětmi. Na ten bude vstupné zdarma, zahrají The Calgary Youth Orchestra a dětský soubor Hájíček.

„Dále bych upozornil na zvláštní večer, souborné provedení 24 Paganiniho capricií vynikající německou houslistkou Tanjou Becker a koncert, kde se v trojroli představí Shlomo Mintz: nejen jako houslista, ale i jako dirigent a spolupracující violista. V Mozartově sinfonii Es dur mu bude partnerem Pavel Šporcl,“ upřesnil Herza.

Po loňském úspěchu se dramaturg rozhodl udělat pokračování Noci na Broadway, během níž zazní slavné muzikálové melodie. Z orchestrů přijede například Pražská komorní filharmonie, z mimopražských Herza přizval Moravskou a Severočeskou filharmonii.

Závěr v Zámecké jízdárně obstará Kyrill Rodin interpretací nejslavnějšího violoncellového koncertu všech dob z pera Antonína Dvořáka.

Ceník vstupenek, z nichž nejdražší na Renée Fleming stojí 5000 korun, a podrobnosti najdou zájemci na webových stránkách festivalu. Na dva úvodní koncerty zbývá posledních pár lístků.

Program festivalu

17. července, 21.00 Vodní hudba
18. července, 20.30 Renée Fleming
24. července, 21.30 Rusalka v mezinárodním obsazení
25. července, 19.30 Komorní koncert
30. července, 19.30 Tanja Becker – Paganini
31. července, 19.30 Sungho Chang, Meehae Ryo
1. srpna, 20.30 Maďarský večer
6. srpna, 19.30 Kvarteto Martinů
7. srpna, 20.00 L. Brabec, K. Englichová
8. srpna, 20.30 Karel Gott, Eva Urbanová
13. srpna, 19.30 Musica Florea
14. srpna, 19.30 Pavel Šporcl, Shlomo Mintz
15. srpna, 20.00 Noc na Broadway II
16. srpna, 14.00 Koncert pro rodiny s dětmi
21. srpna, 19.30 Camerata Moravia
22. srpna, 19.30 Kyrill Rodin – violoncello

Více na www.festivalkrumlov.cz