To v sobotu nepřehlédnou ani návštěvníci historického jádra Českého Krumlova, protože na festival do letního kina je pozve pestrobarevný průvod účastníků festivalu a žhavá romská muzika.

Na třetí ročník romského festivalu, který pořádá romské občanské sdružení Jagori, se sjedou romské kapely a taneční skupiny z jižních Čech. Program začne od 10 hodin, ale bude mít volnější průběh, takže na plno se rozjede pravděpodobně po 13. hodině.

„Z krumlovských kapel zahrají Cindži Renta a Orient,“ sdělila mluvčí festivalu Marta Čarná. „Kromě kapel z jižních Čech přijedou také Gitans z Prahy, kteří budou největším lákadlem festivalu. Je to vynikající a mezi Romy hodně oblíbená skupina, stejně jako Gipsy Emil, kteří budou hrát nejenom na festivalu, ale také večer na romské zábavě v kulturním domě ve Větřní.“

Tanec i dobré jídlo

Zatančí dětské soubory z Písku a Vimperka, nebudou chybět kapely Sam Roma z Písku, Gipsy Song z Českých Budějovic či Gipsy Suno z Ledenic.

Ale festivalem budou také vonět romské kulinářské speciality. „Třeba výborný cikánský guláš, což je specialita mé tety Gisely Čarné, která drží recept v tajnosti. K ochutnání budou rovněž halušky nebo goja plněná bramborovou směsí,“ naznačila Marta Čarná.

Všechny tyto speciality už se připravují ve větřínské hospodě, kde se za pomoci spousty dobrovolníků nyní vaří a vaří.

„Celý festival si Romové připravují sami. Po dva roky na nich zcela leželo financování celé akce, letos poprvé na festival získali příspěvek z ministerstva kultury,“ podotkla Marta Čarná.

„Romské hudby a tradic je hrozně málo, proto chceme touto akcí připomenout romskou kulturu. A všechny zveme nejenom na festival, ale také na večerní romskou zábavu do Větřní,“ připomněla Marta Čarná.