Jedinečnou příležitost nahlížet pod ruce zkušených floristů měli v úterý návštěvníci hradu Rožmberk.

Devět odborníků, již se starají o výzdobu zámeckých areálů v Kratochvíli, Hluboké, Třeboni a Lednici, tady dokončovalo poslední úpravy asi padesáti květinových aranžmá. Ta budou v rámci tradiční srpnové výstavy zdobit až do příštího úterý jednotlivé místnosti na hlavní prohlídkové trase hradu.

Výstava květinových aranžmá se na Rožmberku koná již počtvrté, pokaždé má jiné téma. To letošní zní Na šlechtickém stole. „Jde nám především o to, aby téma bylo pro návštěvníky hradu vizuálně přitažlivé. Letos jsme lidem chtěli v náznacích ukázat prostřené tabule z dob od gotiky až po renesanci,“ vysvětlila kastelánka hradu Andrea Čekanová.

Přestože výstava má nechat vyniknout především krásu květin, jež se snoubí s půvabem historických interiérů památky, mezi květy růží, lilií či hortenzií lze na několik set let starých stolech vidět i dobové nádobí.

„Na tabulích je spousta stolního náčiní z našich mobiliářů, které běžně nevystavujeme. Speciálně pro tuto výstavu jsme rovněž nechali zhotovit repliky asi patnácti cínových pohárků, talířů a korbelů, neboť původní cínové nádobí by se při výstavě mohlo snadno poškodit,“ doplnila Andrea Čekanová.

Ovšem v hradních místnostech je toho k vidění ještě více. Například v obrovské vazbě z lilií a růží, jež vznikla pod rukama floristek Jitky Böhmové a Jany Svidenské, si hoví preparovaný páv. Nedaleko odtud, v hradní zbrojnici, jsou pak pod zářícím aranžmá ze slunečnic, které vytvořil kastelán třeboňského zámku Pavel Hofman, na talířích připraveny k snědku křepelky.

„Ty jsme nechali vypreparovat speciálně pro tuto výstavu,“ podotkla Andrea Čekanová. „Za chvíli běžím ještě vedle do jídelny. Dnes tam mají kuře na paprice a schovali mi kosti,“ potvrdil Pavel Hofman, že pro to, aby jeho dílo bylo opravdu dokonalé, dokáže správný florista udělat prakticky cokoliv.

Přestože je výstava instalována v hradních místnostech, přesnou výpověď o tom, jak se v jednotlivých historických epochách stolovalo, prý nepodává.

„Základní téma bylo vždy dáno – například renesanční, slavnostní nebo lovecká tabule, ale výsledky jsou pouhou variací na tato témata. Každý z floristů totiž do svého díla přidá něco ze sebe, přičemž dobový charakter místnosti, v níž aranžuje, zůstává zachován. A je to tak dobře.

Kdyby měl každý pracovat striktně podle dobového obrazu, výsledek by pro návštěvníky zřejmě ani nebyl tak zajímavý,“ vysvětlil přední český florista Slávek Rabušic, jenž práci svých kolegů na Rožmberku koordinoval.

Květiny prý k dobovým hostinám patřily, ovšem ne v takové míře, jak je prezentováno na Rožmberku. „Na stolech bylo především hodně jídla, pro květinové vazby byla vyčleněna dvě tři místa. Cílem výstavy je však především ukázat květiny, proto jsou u nás rovnocenným partnerem jídla a pití,“ uvedl Slávek Rabušic.

Doplnil, že aranžmá na Rožmberku nezdobí pouze stoly, ale jsou umístěna také ve stojanech uprostřed místností či na okenních parapetech. „Tímto způsobem jsme vždy chtěli dát celé místnosti jednotný styl.“

Pro účely výstavy Na šlechtickém stole vybírali floristé ty druhy rostlin, které i v tomto poměrně teplém počasí vydrží čerstvé co možná nejdéle.

„Mám osvědčené velice trvanlivé sorty růží, jejichž květy se neohnou ani po týdnu. Hodně používáme také lilie, chryzantémové kopretiny nebo hortenzie, máme tu zlatobýl či nevěstin závoj,“ vyjmenoval Slávek Rabušic.

„Problém je s gladiolami, které strašně rychle nakvétají. Pro nás jsou ale nepostradatelné, neboť jsou krásně štíhlé, vysoké a nabízejí pestrou škálu barevných kombinací,“ dodal florista.

Podle kastelánky Andrey Čekanové zůstanou květinová aranžmá v hradních místnostech, dokud květiny neuvadnou. „Pouze do 31. srpna, kdy výstava oficiálně končí, však můžeme návštěvníkům garantovat, že aranžmá uvidí v celé jejich kráse,“ dodala rožmberská kastelánka Andrea Čekanová.

Kdy na výstavu

Expozice Na šlechtickém stole je na rožmberském hradě k vidění od 25. do 31. srpna, a to mimo pondělí, kdy je na hradech a zámcích zavírací den.

Výtvory předních českých floristů je možno zhlédnout v rámci hlavní prohlídkové trasy nazvané Buquoyské sbírky. Hrad je návštěvníkům otevřen od 9 hodin, poslední prohlídka začíná úderem 17. hodiny.