Jedna z nejpopulárnějších českých oper – Dvořákova Rusalka – zazní na páteční první premiéře od 21.30 hodin před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově.

Projekt společné koprodukce MHF Český Krumlov a Jihočeského divadla navazuje na loňské úspěšné uvedení Verdiho Síly osudu. Vedle sólistů divadla ztvární role v této lyrické pohádce hvězdy světových operních scén, jako jsou MET New York, San Francisko Opera, Toronto Opera. Dvojnásobně posílený orchestr bude řídit stejně jako loni dirigent newyorské opery John Keenan.

Režisér Josef Průdek prozradil, že když před čtyřmi lety stavěl Rusalku před otáčivé hlediště, vůbec nepředpokládal, že se tak dlouho na Krumlově udrží a že do ní budou přizváni světoví umělci.

Forma je stejná

„Je situována perfektně do zámeckého parku. Pojetí Rusalky je tentokrát jiné už samotným vstupem umělců. Každý má svůj pohled a každý tým přináší jiné představení, i když jeho forma zůstává stejná,“ dodal Průdek.

Ačkoli ne všichni zahraniční operní zpěváci měli s otáčivým hledištěm dřívější zkušenost, chválili akustiku, duchovní sílu a svobodu parku. Světová sopranistka Julie Makerov prozradila, že divadlo znala pouze z fotografií.

„Dirigent John Keenan mě varoval až na posledním představení v Torontu. Vůbec jsem neměla ponětí, jaké to bude běhání,“ zmínila představitelka Rusalky. „Je to pro mě velká čest zpívat ji česky pro Čechy. Prostor je téměř posvátný, je to velký duchovní zážitek,“ uvedla Makerov.

Přání zahrát si ve specifickém divadelním prostoru se splnilo sólistce loňského operního galakoncertu sopranistce Alison Bolshoi. „Když v předehře k Síle osudu běželi přes pole koně, byla jsem ohromena a zatoužila si tady zahrát,“ prozradila představitelka cizí kněžny. Dělit se o ní bude s dámou české operní scény Evou Urbanovou, která má na repertoáru všechny tři role z Rusalky.

Těší se na ježibabu

„Těším se na okamžik, kdy se sem třeba vrátím jako ježibaba. Mě totiž moc mrzí, že se nedají obě fyzicky spojit. Rusalka je už sice doživotně uložená v šuplíku, ale jsem moc ráda, že jsem si ji zahrála. Dokázala jsem se natolik proměnit, že jsem zapomněla, kdo jsem. Žádné jiné divadlo mi příběh s takovým prožitkem neumožní,“ dodala Urbanová.

Před otáčivé hlediště se vrací po roce také tenorista Allan Glassman, tentokrát coby protagonista prince v alternaci s A. Briscejnem. Podle jeho slov lze zvuk orchestru v zahradě srovnávat se zvukem špičkové orchestrální síně.

„Původně jsem si myslel, že zpěv bude nazvučený a s mikrofonem. Hlas se ale v prostoru nádherně otevřel, to místo má vynikající akustiku. Teď jsem raději, že zpíváme bez ozvučení,“ uvedl sólista řady evropských operních domů v USA i Evropě.

Dvořákova nejlyričtější píseň o nesplnitelné touze se rozezní zámeckým parkem každý večer od 22. do 29. července. Jedno překvapení skrývá nedělní představení, kdy by jej měli zhlédnout tři generace potomků slavného skladatele – vnuk, pravnuk a prapravnuk Antonína Dvořáka.