Budí velké emoce. Z Proroka Ilji odcházelo publikum ve velkém, klidně zkritizuje herce za to, že se odmítají v inscenaci svléct. Fakta ale mluví jasně pro něj: za 15 let jeho působení posbíralo divadlo řadu cen, uvedlo tituly, na něž si netroufla ani Praha, a hostovali zde Petr Zelenka, David Radok nebo Břetislav Rychlík. A zatímco koncem 90. let tvořili základ diváctva předplatitelé, dnes chodí hlavně publikum takzvaně na volnou kasu. A návštěvnost je devadesátiprocentní.

Proto vlastně nepřekvapí, že se Martin Glaser, šéf činohry Jihočeského divadla, přihlásil do konkursu na ředitele Divadla Na zábradlí. Pokud mezi sedmi kandidáty zvítězí, odejde do Prahy s dramaturgyní Olgou Šubrtovou a šéfem jihočeské loutkohry Zdeňkem Jecelínem.

Dotaz po motivaci zodpovídá lapidárně: 15 sezon jako kmenový režisér, z toho sedm jako šéf činohry, 35 inscenací, to jest  několikrát i tři za rok. „Je třeba říkat víc? Rozhodně i bez konkursu bych stál před zásadní otázkou co, proč a jak dělat dál. Jestli chci a jsem schopný nabídnout výrazný 'upgrade' nebo ještě spíš restart, anebo je nejlepší čas zvednout kotvy a dát tady šanci někomu dalšímu přistavět nové patro," řekl Glaser, který jde před komisi 12. března.

Jeho případného odchodu by kromě publika želeli hlavně herci. Pro oporu souboru, Bibianu Šimonovou, byl dle jejích slov jedním z nejlepších šéfů, jaké měla. Jeho rozhodnutí nicméně považuje za naprosto logické.

„Martin si tady odsloužil 15 let, odevzdal obrovský kus práce a postavil soubor na úroveň, kdy máme být na co pyšní. Je samozřejmé, že člověk jeho kvalit a ambicí se dívá dál. Myslím si, že má pocit, že by tady už stagnoval, a to má pravdu. Přeji mu, aby mu to vyšlo
a přineslo nové impulsy," reagovala Šimonová.

Šesták: Držím palce

Vedení divadla zatím náhradu nemá. Ředitel Jiří Šesták již ale zvažuje různá řešení s důrazem na to, aby zachoval směřování činohry. Glaserův zájem o Zábradlí označil za přirozené vyústění jeho práce. A drží mu palce.

„Bylo by mi to velmi líto, protože by to byla velká ztráta pro Jihočeské divadlo, ale Martin přerostl do kvality režiséra a šéfa, který může v současné době řídit jakékoli divadlo v Česku. Změnu by potřeboval: Na Zábradlí, kde by budoval divadlo své poetiky, by mohl dál růst a byl by úspěšný," myslí si Šesták.

V konkursu bude mít Glaser konkurenci hlavně v osobě Petra Štědroně, šéfa brněnské Reduty a dramaturga Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Na zábradlí chce hledat novou dramatičnost a vyprávět silné příběhy. V plánu na první dvě sezony má Havlovo Vyrozumění, Proroka Ilju, Muže sedmi sester, Zločin a trest, Hamleta, antickou tragédii Alkéstis či novou hru Petra Zelenky.

„Vědomě nabízíme jakési 'vyhrocení' toho, co děláme tady. Musíme se v první řadě pokoušet dosáhnout u publika tak silného pohnutí, které povede ke komunikaci v rovině instinktů, emocí a nevědomí…," píše Glaser v projektu.

Martin Glaser, šéf činohry Jihočeského divadla, se přihlásil do konkursu na ředitele pražského Divadla Na zábradlí.

Jihočeské divadlo ale nehodlá opouštět stylem po mě potopa. Příští sezonu již připravil, domluvil spolupráci s pěti režiséry, hry pro zdejší scénu píší Petr Zelenka i Martin Františák. „Udělám vše pro to, abych se mohl o naplnění sezony postarat. Vnímám ji jako vyvrcholení své práce tady," zdůraznil Martin Glaser.

Hostováním osobností tak pokračuje ve směru, za nějž ho chválí i Bibiana Šimonová. Oceňuje, že hledal mezi dostupnými špičkami. „Martin jako režisér měl svou velice jasnou představu, kterou naplňoval i za cenu bojů. Jeho přínos je v tom – což je nebývalé – že se nebál přivést další kvalitní režiséry, vlastně si pustil konkurenci do domu, aby herci byli lepší a měli jiné impulsy. A to klobouk dolů, protože to zdaleka ne každý šéf umí," podotkla Šimonová.

Martin Glaser

Narodil se 5. února 1974 v Sokolově. Na gymnáziu snil o dráze vědce, ale po dvou letech studia chemie na Přf UK zběhl na DAMU. Se spolužáky založil Divadlo na prahu, kde uvedl první vlastní hru Unikání neboli cynismus. V Jihočeském divadle působí od roku 1998 jako režisér, od 1. ledna 2006 je šéfem činohry. Důraz klade na souhru hereckých osobností a současná dramata.

Z jeho úspěšných režií stojí za připomenutí (abecedně) Kašpar Hauser, Macbeth, Mrzák inishmaanský, Nebezpečné vztahy, Odcházení, Oidipus, Prezidentky, Prorok Ilja, Tlustý prase či Zabiják Joe. S dramaturgyní Olgou Šubrtovou tvoří i úspěšný autorský tandem. Velký ohlas měl jejich přepis novely Jaroslava Havlíčka Muž sedmi sester, k hitům patří komedie psané pro točnu Tři mušketýři či Ženy Jindřicha VIII. Na kontě má řadu cen, naposledy získal za Arabskou noc cenu Josefa  Balvína.