Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavnosti pětilisté růže: Úsilí stovek lidí se zúročilo. Byl to úspěch

Český Krumlov - Více než 27 tisíc lidí podle prvotního odhadu navštívilo 31. ročník Slavností pětilisté růže, jejichž příjemným překvapením byly gondola na Vltavě či historické kočáry v průvodu městem.

19.6.2017
SDÍLEJ:

Návštěvníci si slavnosti růže skvěle užili.Foto: Deník/Zuzana Kyselová

Městské slavnosti se odehrály bez většího incidentu či závažné události, z čehož spadl pořadatelům kámen ze srdce. „Počasí bylo ideální, návštěvníci díky tomu byli v klidu a tím pádem i my,“ zhodnotil průběh slavností růže Jan Vozábal, ředitel Městského divadla, které je jedním z hlavních pořadatelů.

Kompletní čísla návštěvnosti v neděli ještě nebyla k dispozici, ale podle odhadu vycházejícího z prodeje vstupenek na akci, si slavnosti přijelo užít více než 27000 návštěvníků. „Někteří účastníci říkají, že lidí bylo méně než jindy,“ podotkl Jan Vozábal. „Předprodej ještě nemáme sesumarizovaný, ale prodeje plus odhad mluví jinak.“

Doposud rekordní návštěvnosti dosáhly Slavnosti pětilisté růže loni, kdy si je nenechalo ujít 27800 návštěvníků. Průměrná návštěvnosti slavností je 25 000 lidí. „Avšak zvyšování návštěvnosti není naším cílem,“ připomíná Jan Vozábal.

O to, aby vše dopadlo, jak má, se starají stovky lidí. „Do příprav a průběhu jsou zapojeni zaměstnanci pořádajících organizací, brigádníci, úředníci města, služby města, řemeslníci,“ přibližuje náročnost příprav Jan Vozábal. „Je to jistě takových 250 lidí. Jenom když si vezmu nás, divadlo a kláštery – jsou to zaměstnanci a zhruba stovka externích pracovníků. Ti, co staví jeviště, na každé scéně jsou produkční, lidé, kteří zajišťují technické zabezpečení od elektrikářů po údržbáře; 44 lidí vybírá vstupné u závor, lidé obsluhující parkoviště pro účinkující. Někteří z účinkujících nocují v tělocvičnách základních škol, o to se starají další lidé. Jiní zajišťují kostýmy, pořadatelská služba, hasiči, zdravotníci, bezpečnostní služba a další.“

Do období, kdy přípravy dosahují finiše, tedy zhruba 14 dní před vypuknutím slavností, letos přišly i bezpečnostní porady. „Slavnosti jsou zahrnuty do tzv. měkkých cílů, kde by mohl hrozit nějaký incident,“ vysvětlil ředitel divadla. „V tom směru bylo třeba vyškolit lidi, spolupracovali jsme s policií.“ Během akce se pořadatelé věnují nejvíc návštěvníkům města, ale také jeho obyvatelům, kteří se potřebují dostávat do svých příbytků a zajišťuje koordinaci. „Je to hodně psychicky náročné. Několik drobností jsme řešili, jako každoročně, ale jsem rád, že se nic zásadního nestalo,“ říká Jan Vozábal. Proto potěšilo, že návštěvníci ocenili například gondolu a pohled na dva kočáry s koňským spřežením v kostýmovaném průvodu.

„Kočáry jsme si pro slavnosti objednali,“ vyprávěl Jan Vozábal. „Fakt je, že sehnat je, je složité. Obrátili jsme se na profesionály, kteří pracují pro film, a ti přivezli kočáry i s koňmi vycvičenými do takovýchto podmínek. Kočáry skutečně vypadaly nádherně.“

Do nich usedli Vilém z Rožmberka se svou paní a císař Rudolf II. „Ten tu byl ´na tajnačku´,“ dodal s úsměvem Jan Vozábal. Svatba Viléma z Rožmberka s Polyxenou z Pernštejna se pochopitelně konala v Rožmberském paláci v Praze, ale Vilém pak mohl pozvat hosty do Krumlova. To byla úvaha, ze které vycházely letošní Slavnosti růže.
Velký hold a poděkování za všechny, kdo s ní souhlasí, složila pořadatelům českokrumlovská výtvarnice Vladimíra Konvalinková: „V roce 1990 jsem patřila ke skupině nadšenců, kteří křísili Slavnosti pětilisté růže po 20 letech temna a snažili se opět uvést je v život. Těžko jsme si tehdy představili, jak budou Slavnosti vypadat v roce 2017. Organizaci převzaly další generace, a s úctou a pokorou oslavují rod Rožmberků – nevyčerpatelnou studnici inspirace.

Není možné postihnout vše, co program nabízel. Účastnila jsem se hlavního průvodu, shlédla trhy jak na zámku, tak v Široké ulici i v klášterech. V Maškarním sále byl tanec souboru Fioretto doprovázený instrumentálním souborem Chairé. Účastnila jsem se koncertu sboru Bellaria a v neděli Perchty. Vše korunoval nádherný bohatý ohňostroj na Jižních terasách zámku. O ostatním programu slyším jen samou chválu. Vivat Slavnosti!“

Autor: Zuzana Kyselová

19.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Výtvarné dílny v českokrumlovské Boudě navštivili žáci ze zš Plešivec
19

Děti malovaly pod vedením sochaře Fidricha

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Kapličtí žáci nastříleli v Kunžaku tucet branek

Kunžak – Osmé kolo oblastní fotbalové I.A třídy žáků zavedlo naděje kaplického Spartaku na půdu vzdáleného soupeře z Jindřichohradecka – společenství Kunžaku a Strmilova.

Velešínští starší žáci nasázeli u Lipna šestnáct fíků

Českokrumlovsko - Výsledky dalších kol okresních fotbalových přeborů mládežnických kategorií.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení