Tématem letošního ročníku je: V roce 1589 jsou Poslední Rožmberkové důstojnými a moudrými padesátníky. Za svůj život měli několik svárů, které svou moudrostí překonali, ale nyní je roztržka obou bratrů vážná. Sestra Eva z Rožmberka zprostředkuje jejich setkání v létě 1589. Letošní ročník je poctou všem ženám rožmberského rodu.

SOBOTA 22. 6. 2019

NÁMĚSTÍ SVORNOSTI

Moderují Petr Kronika

10.00 – 10.15 Zahájení programu – Wild Sticks – českokrumlovský bubenický soubor

10.15 – 10.45 In Flamenus – vystoupení fakíra a orientálních tanečnic s hady

10.45 – 11.00 Monadria Polygamica – praporová performance – skupina praporečníků z Brna a Prahy ve svém umění propojuje tradiční italské umění ovládání praporu s uměním pohybu

11.00 – 12.00 Řemdih – středověká hudba ve všech jejích polohách – pijácké a milostné písně, duchovní vícehlasé zpěvy i dvorské tance

12.00 – 12.30 Kejklíř Pupa – žonglér a všeuměl

12.30 – 13.30 Arcus – převážně gotická hudba v podání chomutovské kapely

13.30 – 13.45 Monadria Polygamica – praporová performance

14.00 – 15.00 Hudební soubor Cink Prachatice

Stylizované úpravy písní českého a moravského folklóru v podání studentů a pedagogů Střední pedagogické školy Prachatice.

15.10 PRŮCHOD HISTORICKÉHO KOSTÝMOVANÉHO PRŮVODU

17.00 – 17.30 Kejklíř Pupa – žonglér a všeuměl

17.30 – 18.30 Krless – středověk v podání Krless je směsicí původní staré hudby, současného folku, folklóru, blues, rocku i židovské a arabské hudby

19.30 Renesanční kratochvíle, aneb setkání na Krumlově v létě L.P. 1589

Účinkují: členové Divadelního klubu Českokrumlovská scéna, Grál Brno, Bratři z Růže, Rival Písek, Fioretto, Alla Danza, Regii Caroli regis, Campanello, Salome, Marianne, El Raks Sáel, Kejklíř Pupa, Petr Theimer, BraAgas, scénář a režie: Stáňa Kočvarová a Sylva Malinková

cca 21.50 PRŮCHOD OHŇOVÉHO PRŮVODU

22.30 – 24.00 Quanti Minoris – Hrad rock, aneb středověký pouliční bigbeat – historizující folkrock s keltskými kořeny

STÁTNÍ HRAD A ZÁMEK – II. NÁDVOŘÍ

GRANÁTNICKÁ GARDA

8.00 – 18.00 Celodenní stráž granátníků Schwarzenberské granátnické gardy se střídáním v každou celou hodinu

8.30 Slavnostní ranní ceremoniál vztyčování gardových praporů na strážnici

8.30 – 9.00 Troubení fanfár ze zámecké věže

KLÁŠTERY ČESKÝ KRUMLOV

KLÁŠTERNÍ DVŮR A NÁDVOŘÍ KLARISEK

10.00 – 20.00 Řemesla na klášterním dvoře a v řemeslné uličce – vlastnoruční výroba řemeslného výrobku pod vedením zkušených řemeslníků (platidlo Klášterní mince)

10.00 – 20.00 Sdružení Hrady na Malši – prezentace tradičních středověkých řemesel i bohatých činností, kterými se nadšenci ze sdružení snaží zachraňovat mizející hrady

11.00 – 19.00 Věštírna – o své budoucnosti a ještě o mnohém dalším se dozvíte od naší kartářky Martiny

11.00 – 11.30 SHŠ Grál Brno – bubenické a šermířské ukázky předvedou šermíři z Brna a širokého okolí

11.30 – 11.45 Salome – soubor historického tance

11.45 – 12.00 Monadria Polygamica a Wild Sticks – společné vystoupení brněnských praporečníků a českokrumlovského bubenického souboru

12.00 – 12.30 SHT Mariane Libčice – taneční soubor od vltavských břehů

12.30 – 13.15 Krless a In Flamenus – světská středověká hudba v podání známé pražské kapely doplněná od 12.45 hodin vystoupením a orientálních tanečnic a fakíra z moravské Sokolnice

13.15 – 13.45 Adorea – Šermíři Olomouc – „Frejíři a duelanti“ – krátké fresky které spojuje akce, humor a napětí

14.00 – 14.30 Vojta Vrtek – kejklíř a žonglér z Doudleb

14.30 – 15.00 Radek Interholz – klasická kytara – nádvoří klarisek

16.00 – 17.15 Vojta Vrtek – kejklíř, žonglér všeuměl a jeho program pro malé i velké kejklíře

17.15 – 17.45 Campanello – tance období renesance

17.45 – 18.00 Monadria Polygamica – skupina praporečníků z Brna a Prahy ve svém umění propojuje tradiční italské umění ovládání praporu s uměním pohybu

18.00 – 19.00 BraAgas a El Raks Sáel – známá pražská kapela, hrající středověkou světskou hudbu a brněnské orientální tanečnice ve společném vystoupení

19.00 – 19.30 Rival Písek – Pod Landsknechtským praporem – šermířské divadelní představení (velké nádvoří)

19.30 – 20.15 Řemdih – středověká hudba ve všech jejích polohách

20.15 – 20.45 Bratři z Růže – šermířské ukázky

KŘÍŽOVÁ CHODBA MINORITSKÉHO KONVETU

18.00 – 18.30 Radek Interholz – klasická kytara

19.30 – 20.15 Krumlovský komorní orchestr – Nocturno od baroka po současnost

KLÁŠTERNÍ ZAHRADA „NA TRAMÍNU“

10.00 – 20.00 Sokolnický dvorec – výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků a letové ukázky

KLÁŠTERNÍ ZAHRADA „U ALTÁNU“

17.00 – 19.30 Barokní kratochvíle – Agentura A.R.G.O. a AKA – akademie rytířských umění – garden party krumlovského barokního dvora

V rámci programu ochutnáte atmosféru romantického baroka, prohlédnete si a vyzkoušíte různé barokní dovednosti a hry i tanec. K vidění budou mimo jiné bojové a lovecké zbraně.

PIVOVARSKÉ ZAHRADY

Moderuje Miroslav Mareš

10.00 – 24.00 PIVOVARSKÁ KRČMA

Dobové a staročeské speciality, originální krumlovské pivo z Historického pivovaru Český Krumlov včetně pivních speciálů, točené limonády, míchaných a dalších tradičních nápojů.

Dodavatel: Historický pivovar Český Krumlov

10.00 – 19.00 Al Rašíd – historické zábavné atrakce od orientu, přes gotiku, baroko a renesanci starého kontinentu, až po staročeskou pouť

10.00 – 19.00 Makety dobývacích strojů – Trebuchet (vahadlový metací stroj), Katapult, Dělo. Nabídka je zpoplatněna.

10.00 – 19.00 Jízdy na ponících. Nabídka je zpoplatněna.

17.00 – 20.00 Jízdy na mule – ve spolupráci se Stájí Trojan, Petrem Barvíkem a Petrem Nůskem A.R.G.O.

10.20 – 11.00 Drezúrní vystoupení s koňmi – verbování malých rytířů, voltiž

11.00 – 11.30 Regii Caroli regis – tance z období renesance v podání pražského souboru historických tanců

11.30 – 12.00 Rival Písek – Pod Landsknechtským praporem – šermířské divadelní představení

12.00 – 12.30 Alla Danza – historický tanec

12.30 – 13.15 Drezúrní vystoupení s koňmi – dámské sedlo, práce ve volnosti, voltiž

13.30 – 14.00 Páni z Kolína – výcvik halapartníků aneb verbuňk

Vstupte s námi do armády naší veliké císařovny Marie Terezie. Ukázky výcviku vojáků v 18. století si můžete všichni vyzkoušet na vlastní kůži.

14.00 – 14.30 Komedianti na káře – kejklířské představení

16.30 – 17.00 Petr Theimer – kejklíř na chůdách

17.00 – 17.45 Drezúrní vystoupení s koňmi – verbování malých rytířů, čtverylka

17.45 – 18.45 Gothien – středověká hudba z Plzně, muzikanti hrají na repliky původních nástrojů a zpívají v původních jazycích písně staré Evropy

18.45 – 19.15 Adorea – Šermíři Olomouc – šermířské fresky které spojuje akce, humor a napětí

19.15 – 20.00 Drezúrní vystoupení s koňmi – tanečnice s koněm, dámské sedlo, čtverylka

19.45 – 20.00 Wild Sticks – českokrumlovský bubenický soubor

20.30 – 21.30 ARCUS – převážně gotická hudba v podání chomutovské kapely

21.30 – 21.45 Noční drezúrní vystoupení s koňmi – práce ve volnosti

22.15 – 22.30 PŘÍCHOD OHŇOVÉHO PRŮVODU

22.30 – 22.45 Noční drezúrní vystoupení s koňmi – tanečnice s koněm, garoča

22.45 – 23.00 Monadria Polygamica – praporová performance

23.00 – 23.45 Palitchi a In Flamenus – společná komponovaná ohňová show

NÁDVOŘÍ PRELATURY, HORNÍ ULICE

11.00 – 12.00 Divadlo Dokola – klasická pohádka „Jak se Jíra mlynářem stal“

13.00 – 13.45 Téměř divadelní společnost České Budějovice – pohádka pro velké i malé „Čaroděj a pyšná princezna“

16.30 – 17.15 Téměř divadelní společnost České Budějovice – pohádka „Jak do Mastné Lhoty přišel čert“

18.00 – 19.00 Vokálně – instrumentální soubor dobových nástrojů Chairé a českokrumlovský soubor historického tance Fioretto (PROKYŠŮV SÁL)

Anglická slavnost – inscenované taneční pásmo za doprovodu dobové hudby o vlídném přijetí Petra Voka z Rožmberka královnou Anglie a Skotska Alžbětou I. v lednu 1563. Možná to bylo právě takto.

19.15 – 20.15 Divadlo Dokola – loutková pohádka pro nejmenší „Dobrodružství lesního skřítka Kuka“

20.30 – 21.30 Divadlo Facka Brno – „Cirkus necirkus“ – částečně interaktivní představení klaunérie, pantomimy a chůze na chůdách

MASNÁ ULICE

11.00 – 11.30 Komedianti na káře – kejklířské představení

11.30 – 12.00 Arcus – evropská hudba 12. – 15. století

12.00 – 12.30 Petr Theimer – kejklíř na chůdách

12.30 – 13.00 Harcíři z Rokycan – šermířské ukázky

13.00 – 13.30 Řemdih – středověká hudba ve všech jejích polohách

13.30 – 14.15 Divadlo Facka – pohádka „Cirkus necirkus“

16.30 – 17.15 Hudební soubor Cink Prachatice

17.30 – 18.00 Taurus – brněnští šermíři v manýristickém příběhu podle skutečné události

18.00 – 18.30 Fremitus Aetheris – středověká i renesanční hudba

18.30 – 19.00 SHŠ Grál Brno – šermířské představení

19.00 – 19.30 Kejklíř Pupa – žonglér a všeuměl

ŠIROKÁ ULICE

11.00 – 11.30 Taurus – brněnští šermíři

11.30 – 12.00 Divadlo Facka – improvizace na chůdách

12.00 – 12.30 Bratři z Růže – šermířské ukázky

12.30 – 13.00 BraAgas a El Raks Sáel – známá pražská kapela, hrající středověkou světskou hudbu a brněnské orientální tanečnice ve společném vystoupení

13.00 – 13.45 Lakomá Barka – historizující folk a lidové písně

14.00 – 14.30 Benga Čave – vystoupení českokrumlovského romského tanečního souboru

16.30 – 17.00 Amare Romane Čave – romský taneční soubor

17.00 – 17.45 Divadlo Facka – Tůdle a Nůdle – dva klauni, kteří utíkají z cirkusu a zakládají si společně s dětmi cirkus svůj vlastní

17.45 – 18.45 Lakomá Barka – historizující folk a lidové písně

18.45 – 19.00 Monadria Polygamica a Wild Sticks – společné vystoupení brněnských praporečníků a českokrumlovského bubenického souboru

19.00 – 19.30 Komedianti na káře – kejklířské představení pro malé i velké

19.30 – 20.00 Harcíři z Rokycan – šermířské ukázky skupiny historického šermu

20.00 – 20.30 Amare Romane Čave – romský taneční soubor

HRADEBNÍ ULICE – DIVADELNÍ SCÉNA

11.00 Oživlá ulice

12.30 The Dark Blue Elephants (hudba)

13.30 Divadlo Víti Marčíka – „Tři zlaté vlasy děda Vševěda“

14.30 Kiki Tvrdíková – provazochodkyně z Bordeaux a Oživlá ulice (rodina Vlčkova)

15.30 The Dark Blue Elephants (hudba)

16.30 Divadlo Já to jsem – „Karkulka“

17.30 Kiki Tvrdíková – provazochodkyně z Bordeaux a Oživlá ulice (rodina Vlčkova)

19.00 Divadlo Já to jsem – „Eliščiny pohádky“

19.45 The Dark Blue Elephants (hudba)

20.30 Divadlo Víti Marčíka – „Sněhurka a sedm trpaslíků“

21.30 Kiki Tvrdíková – provazochodkyně z Bordeaux

MĚSTSKÝ PARK

MĚSTSKÝ PARK, u Hotelu Gold

10.00 – 19.00 Historické hry – jízda na sudu, kolotoč, houpačka, koňokol a další hry z dílny Antonína Plamínka Pazdery

10.00 – 19.00 Miniškolička práskání bičem

Nejen děti si vyzkouší, jaké je to držet bič v ruce a jak ho ovládat. Aktivní ukázky práskání bičem zkušených bičařů a expozice různých druhů bičů.

MĚSTSKÝ PARK, u dětského hřiště

10.00 – 21.15 DOBOVÉ LEŽENÍ VE STYLU 13. – 16. STOLETÍ

Dobová řemesla, vojenská jednotka, nahlédnutí do táborového života a historický program.

10.00 Začátek workshopů a výcviků (rozpis k dispozici na místě). Účast za dobrovolný poplatek

10.00 – 10.30 Obrana zemských hranic (Křižáci)

10.00 – 12.00 Středověká kuchyně a stolování – přednáška a workshop (Raziberk)

10.45 – 11.45 Průvod a účast na předání gondoly – Fioretto Český Krumlov a Hofdanserey zu Burghausen

12.00 – 13.00 Taneční vystoupení – Fioretto Český Krumlov a Hofdanserey zu Burghausen

12.00 – 13.00 Hostina urozených s ukázkou obsluhování

13.00 – 14.00 Soudy s provinilci

14.00 Odchod účastníků na hlavní průvod

16.45 – 17.00 Oblékání bojovníků na střety

17.00 – 18.00 Hromadné i duelové střety v plné zbroji

18.00 – 19.00 Lukostřelecký turnaj

19.00 – 21.00 Hudební vystoupení Michaela Stehlíková a hosté

20.00 – 21.00 Workshop poi a hole (příprava na fireshow)

21.00 – 21.15 Ohňová show

21.15 Odchod účastníků na noční ohňový průvod

NA ŘECE VLTAVĚ

11.00 – 12.00 PŘEDÁNÍ GONDOLY

Eva z Rožmberka předává dar svému bratru Petru Vokovi z Rožmberka a pořádá kratochvilnou jízdu pro své bratry po řece Vltavě.

Místo: Rybářská ulice u Pensionu Wok

Důležité upozornění: vzhledem k technickému stavu mostu E. Beneše sledujte plavbu gondoly z protilehlého břehu řeky Vltavy.

23.30 ALEGORICKÉ VORY NA VLTAVĚ – vory s antickou družinou – bohem veselí Bakchusem s bakchantkami, říčním bohem Vltavou a nymfami, bohyní Afrodíté s charitkami a synem Aeneásem, který od své matky jako první přijal do erbu symbol nachové pětilisté růže.

Trasa ke sledování: Rybářská ulice – lávka pod Plášťovým mostem – Ostrov – Lazebnický most (cca 24.00)

JIŽNÍ ZÁMECKÉ TERASY

24.00 SLAVNOSTNÍ OHŇOSTROJ

15minutový ohňostroj se skládá ze tří částí: z hudebního úvodu, komornější části odpálené z jižních zámeckých teras a výškové části. V provedení Zdeňka Štěpánka a Jiřího Honce.