Do světa se rozhodli vydat se svojí svéráznou muzikou křemežští Gutalax, kteří hrají jednu z nejextrémnějších forem metalu – grind.

Sotva vydali debutové demo Telecockies, už je o jejich songy zájem ze všech stran. Ve výhledu mají hned čtyři studiové zářezy, na kterých hodlají spolupracovat s kapelami z Itálie či Ruska.

„Fakt se nám to teď parádně rozjelo, za což jsem moc rád. Je to prostě bomba,“ reaguje na posluchačský zájem zpěvák Martin Matoušek. „Natočíme brzy zhruba patnáct songů, které pak rozdělíme hned na několik split alb.“

Split album je společná nahrávka dvou či více kapel. Na undergroundové scéně se jedná o oblíbený sběratelský artikl. Jako první přijde na řadu deska s italskou skupinou Cannibe, která vyjde u českého vydavatelství Cephalic Rec.

„Vydavatel Tomáš se nám ozval, že se mu naše muzika moc líbí. Nabídl nám spolupráci právě s těmito Italy, což jsou super muzikanti. K jejich nahrávce přihodíme celé naše demo Telecockies, které díky tomu vyjde oficiální cestou,“ popsal Matoušek.

Hudba Gutalaxu ale neskončí pouze někde v Itálii. U jejich skočných písní si hlavou zatřepe i kdejaký Rus. „Ozvala se nám ruská kapela Menstrual Divider, jestli bychom spolu nechtěli něco ukuchtit. Ta kapela mě opravdu hodně baví. Jsou to mladí kluci, kteří jedou.“

Kdo CD vydá

Jenomže tato spolupráce má menší háček. CD zatím nemá vydavatele. Rusové by totiž chtěli nahrávku vydat hlavně v České republice. Firem podporujících takto menšinový žánr tady ale moc není.

„Moc nevěřím, že CD vyjde v Čechách. Možná by se někdo chytil, ale spíš je reálnější zahraničí. Uvidíme,“ řekl Matoušek.

Třetím CD pak bude split album s českými kapelami Grdlo Strgane a jednou zatím utajovanou partou.

Poslední plánovaný zářez, alespoň prozatím, je velice speciální celosvětová sbírka krátkých songů, kterou sestavují lidé z amerického vydavatelství Histoplasmosis Record.

„Chtějí dát na jedno CD 100 písní. Každá kapela tedy musela poslat song kratší než jednu minutu. Poskytli jsme jim náš hit 10 dkg stočeného,“ usmál se frontman Gutalaxu.

Mladá kapela

Invaze Gutalaxu do světového undergroundu je zarážející z jediného důvodu – kapela, která je složená ze samých mladých lidí, nefunguje ani rok.

„Hrajeme vážně necelý rok. S klukama jsme sice už před tím brnkali ve zkušebně, ale to nemělo s tímto stylem moc společného.“

Kde bude možno Gutalax slyšet a vidět: 23.1. – Samšín, 13.2. – Křemže, 26.2. – Olomouc, 20.3. – Praha, 22.5. – Záboří, 12.6. – Chlum