VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatého Huberta ztvárňuje jako lovce

Vyšší Brod - „Fotím i maluji. Když nefotím, tak maluji, když fotím, nemaluji,“ říká Petr Odložil.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Petr Odložil ve svém vyšebrodském ateliéru, kde vznikla spousta jeho obrazů. Jak ale říká, doma moc svých obrazů nemá, protože všechny si hned zájemci odvážejí pryč.Foto: Archiv Petra Odložila

Jako by člověk náhle stanul uprostřed lesní tišiny, kde vůkolní příroda a její obyvatelé ještě nestihli zaregistrovat přítomnost člověka; tak působí na diváka obrazy ze života zvěře malíře a fotografa Petra Odložila z Vyššího Brodu. Ale na přání neváhá zobrazit i sv. Huberta, který měl ve středu svátek, či portréty myslivců.

Jak dlouho malujete?

No, dlouho. Prakticky už od dětství. Nejdřív jsem začal malovat sám pro sebe, potom trošku víc.

Od začátku jste zaměřený na malování zvířat?

Poměrně hodně. Ale já maluji i trošku jiný věci, což ví málokdo. A to úplně protikladné. Jsou to abstraktní obrazy. Některé z nich jsou k vidění v sále kaplického kulturního domu. Vyjadřují spíš náladu, hraji si na nich s barvami pro radost. Začal jsem je vlastně malovat dřív než zvířata.

A jak se vlastně na vaše obrazy dostaly výjevy ze života zvěře?

Mám vztah k myslivosti a lesu. Odmala jsem chodil do lesa se svým tátou a vyrůstal jsem v tom. Čili zvěř a příroda hrály v mém životě velkou roli.

Zřejmě jste výtvarník samouk, nebo máte výtvarné vzdělání?

Nemám. Původním povoláním jsem fotograf. Kdysi jsem chtěl absolvovat školu, ale na umělecko průmyslovou školu v Uherském Hradišti jsem se tenkrát nedostal. Fotografování jsem se vyučil u pana Seidla v Krumlově, takže jsem se věnoval hlavně fotkám. A to mi zůstalo. Vytvořil jsem asi devět publikací fotek jižních Čech, kalendáře, a to rozmanité – například motorek, harleyů a jiných věcí. I tu zvěř samozřejmě fotím, focení zvěře používám i jako náhradu skicování. Fotografování je moje práce i koníček.

Můžeme vaše malované obrázky najít v nějakých publikacích?

Vyšly kalendáře. Udělal jsem jich asi šest a více, to teď neodhadnu. Částečně je celostátně vydalo nakladatelství Rembrandt, další jsem udělal já sám. A teď v pátek bude hotový kalendář, který jsem připravoval pro firmu Agrowald. Nemaluji jenom zvířata, i ryby. Také mám jeden kalendář ryb. Takže práce je spousta.

Jakou upřednostňujete techniku malování?

Většinou jsou to oleje nebo akvarely. U abstraktních obrazů používám různé techniky. Ty jsem se až tak docela sám neučil, chodíval jsem ke kaplickému malíři Milanu Kyzourovi, ten používal velice zajímavé techniky. Jsem vlastně Kapličák, i když bydlím ve Vyšším Brodě. A jako každý pořádný Čech jsem Moravák. Narodil jsem se ve Zlíně. V Kaplici jsem trávil prázdniny a mám tam maminku.

Malujete zvířata v jejich přirozeném prostředí, jste myslivec. K tomu neodmyslitelně patří sv. Hubert. Už jste také pokoušel sv. Huberta zvěčnit na plátně?

Svatému Hubertovi patří jeden můj zřejmě největší obraz, který zdobí kapli sv. Huberta v Nové Pláni u Bruntálu. Kromě toho jsem namaloval několik obrazů sv. Huberta, ale já ho ztvárňuji jinak, než bývá obvyklé. Hubert v určité části svého života byl mladý, divoký lovec, takže taková ta učesaná vyobrazení sv. Huberta nejsou nic pro mě. Já ho zobrazuji opravdu jako lovce v té době.

Chopíte se štětce jenom tehdy, když na to máte správnou náladu?

Nemohu vždy čekat, až budu mít náladu. Musím pracovat i jindy. Doma moc obrazů nemám, všechny jsou pryč. Jsou pro různých státech Evropy, kromě ní také v Kanadě, Spojených státech nebo Arabských emirátech. Zájemci nejsou jenom myslivci.

Pochopitelně nerad se se svými obrazy loučím a mrzí mě, že nemám všechny zdokumentované. Často ode mě odcházejí tak rychle, že na nich ještě „zpívají ptáci“, takže je nestačím ani vyfotit. Teď dodělávám portrét jednoho kamaráda. Je toho někdy až moc, takže maluju také po nocích.

A jak se tak dostane obraz například do Arabských emirátů?

Tak, že český lékař, který tam působí na klinice ošetřující sokoly, si tam přál nějaký jejich obraz a ode mě si tam odvezl obrazy dva. V Arabských emirátech je sokol víc, než jen dravec dobrý pro lov.

Velkou inspirací je vám jistě sama příroda. Zaryl se vám do paměti nejaký zážitek?

Těch zážitků pěkných i úsměvných je spousta. Třeba jsem seděl na kazatelně v zimě, v noci a mrzlo. Sněhová krusta byla tvrdá. Svítil měsíc, nádherně bylo vidět a po krustě šly dvě lišky. Když kaňkují, jdou za sebou. Lišák pak lišku oběhl a začal se předvádět tak, jako když myškují – liška se nahrbí, vyskočí a dopadne zpátky.

Jenomže lišák při jednom tom výskoku nějak nešikovně dopadl a praštil se do čenichu o tu krustu. Zůstal ležet přesně jako v kreslených filmech, kdy těm postavičkám lítají jiskřičky nad hlavou. To jsem se na kazatelně nasmál, když jsem viděl jak na něho liška nechápavě kouká. Lišák se parádně ztrapnil.

Co děláte radši, fotografujete, nebo malujete?

Mám to na střídačku. Obojí stejně rád. Když nefotím, tak maluji, když fotím, nemaluji.

Máte nějaký sen, čeho byste chtěl dosáhnout, nebo co byste chtěl namalovat?

Chtěl bych namalovat výjevy z Afriky, odkud jsem se před nedávnem vrátil. Ale ty vjemy jsou pořád tak obrovské, že zatím nejsem schopný je přenést na plátno. Byl to velký zážitek, nafotil jsem tam spoustu záběrů. Ta barevnost a nádhera krajiny i pouště! Spousta zvířat. To bych chtěl namalovat, ale zatím se vůbec neodvažuji do toho jít.

Autor: Zuzana Kyselová

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 400 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Zapisovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zapisovatel/ka - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Plat od 16.400,-- - 22.170,-- Kč hrubého. Požadujeme: psaní všemi deseti podmínkou. Kontakt: Plišková Eva Ing., tel.: 380 706 101. Ověřeno 21.5.2018. Pracoviště: Okresní soud v českém krumlově, Linecká, č.p. 284, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Eva Plišková, +420 380 706 101.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 19 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční hotelu. Požadované vzdělání: úsv. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Recepční hotelu - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 30.7.2018, dělené směny. Mzda od 19.000,-- -21.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: aktivní znalost AJ, znalost práce s PC, znalost dalšího jazyka např. NJ - výhodou. Dobré komunikační schopnosti, příjemné vystupování a práce v týmu jsou podmínkou. Znalost práce se systémem Previo - výhodou. Práce vhodná i pro absolventy - zaškolíme. Kontakt: Ptáčková Simona Mgr., tel.: 725 596 565 (denně od 8:00 hod. do 19:00 hod.), e-mail: sales@ckhotels.cz, osobně: denně na Široká č.p. 77, Vnitřní Město, 381 01 Český Krumlov 1 od 8:00 hod. - 19:00 hod.. Pracoviště: Ck - hotels, a.s. - hotels ebersbach, Široká, č.p. 77, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Simona Ptáčková, +420 725 596 565.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 10 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Chůva pro dvouleté děti v MŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Chůva pro dvouleté děti v MŠ - vzdělání základní + kurz chůvy. Pracoviště Lipno nad Vltavou. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek zkrácený, nástup od 1.9.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 10.000,-- -12.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: kurz chůvy (kurz je možný dodělat). Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Rynešová Marika Mgr., e-mail: skolali@mybox.cz.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola lipno nad vltavou, 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Marika Rynešová, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení Montážní dělník elektrických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Montážní dělník elektrických zařízení - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda od 16.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: zapojování strojních rozvaděčů podle elektroschémat, manipulace s díly. Požadujeme: znalost Ukrajinštiny. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at, osobně: Českobudějovická č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Ověřeno 4.7.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru.

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Barokní ohňostroj připomene 20 let na seznamu UNESCO

Holašovice – Jako malý vyháněl v Holašovicích kachny a husy z rybníka. Dnes připravuje největší událost roku, na kterou každoročně přijíždí patnáct tisíc návštěvníků. Letos Selské slavnosti Holašovice po jednadvacáté. Připravte se. Starosta Jan Jílek na nichs partou zasvěcených maká už od ledna. O víkendu je na co se těšit.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT