Jeden činoherní propadák a povodně jsou jediná dvě negativa letošní sezony. Jinak se Jihočeské divadlo před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově dostalo z loňské mírné krize. Ačkoli v programu scházela velká jména jako José Cura, na 'kolotoč' v zámecké zahadě přijelo o zhruba tisíc lidí více než před rokem. Na tržbách získalo divadlo skoro 26 milionů korun a podle předprodeje se zdá, že příští sezona bude ještě lepší.

Zásadní zpráva zní, že se zastavil odliv diváků z posledních dvou let. Dorazilo  přesně 49 236 lidí „Návštěvnost byla letos v řadě případů o něco lepší. Podařilo se nám vyrovnat se s negativním dopadem finanční krize,“ řekl ředitel divadla Jiří Šesták.

Paradoxně se na první pohled jeví, že tržby jsou téměř 
o dva miliony nižší než loni. Pokles ovlivnila loňská inscenace Komedianti, na niž stály lístky 2900 korun. Celkové náklady na krumlovskou produkci mělo ale Jihočeské divadlo nižší než před rokem.

Finančně neprodělalo ani na novince činohry Král duchů a Třeštil, jež u části diváků i kritiků propadla a příští rok se na repertoár nevrátí. Výroba inscenace byla čtyřikrát levnější než jiné činoherní kusy v Krumlově a zaplatila se po první repríze.

Jihočeské divadlo prožilo na krumlovské točně lepší sezonu než loni. Jediný propadák byla komedie Král duchů a Třeštil, která se již před otáčivé hlediště nevrátí.„Na otáčivém hledišti se snažíme zvyšovat nárok na repertoár, ale jsme na něm existenčně závislí. A ta čísla nebyla dobrá. Do inscenace jsme vkládali značné naděje 
a ty nebyly naplněny tak, jak bychom si představovali. Ohlasy publika byly, řekněme, kontroverzní a my nechceme diváky neuspokojovat,“ vysvětlil šéf činohry Martin Glaser.

Krizový moment sezony přišel ještě před jejím začátkem 
v podobě povodní. V červnu se dokonce na 14 dní zastavil prodej vstupenek. „Bylo cítit, že lidé vyčkávají, nicméně potom jsme propad dohnali, takže jsme skončili lépe než loni,“ porovnal Jiří Šesták s tím, že propršela tři představení 
z osmapadesáti.

Další negativní trend se podařilo zvrátit obchodnímu oddělení, objednávek od cestovních kanceláří bylo stejně jako loni, zatímco ve srovnání 2012 a 2011 nastal fatální pokles. Navíc 9. září začal předprodej na příští sezonu a tahák jménem Rusalka funguje. „Už máme 2500 objednaných míst, což je celkem příjemné,“ upřesnila vedoucí obchodního oddělení Věra Ernstová.

Sezona 2013
Příjmy 25,8 milionu korun
Diváků 49 236
Představení 85
Návštěvnost 90%

Vstupné na rok 2014 zůstane stejné jako to letošní. Vedení divadla si uvědomuje, že lidé stále šetří. „Víme, že ceny jsou dost vysoko a že stejně přicházíme o určité spektrum diváků, pro které je vstupenka drahá,“ doplnil Jiří Šesták.

Lákadlem příští sezony je opera Rusalka, kterou zrežíruje Jiří Heřman. Představitelka hlavní role vzejde z konkursu, mezi třemi adeptkami jsou členky Národního divadla i zahraniční pěvkyně.
„Budeme se snažit, aby 
v obsazení byli mladí zpěváci, kteří už ale zpívají i v zahraničí na prestižních scénách.  Chceme je, dokud jsou finančně dosažitelní, za dva roky budou někteří nad naše síly,“ dodal Jiří Šesták.

Z repertoáru na točně zmizí komedie Ženy Jindřicha VIII.Činohra vrátí před točnu komedii Tři mušketýři. Když před třemi lety ohlásili derniéru, bylo vyprodáno půl roku dopředu. Řadu rolí ale vedení souboru přeobsadí: D'Artagnana místo Ondřeje Veselého ztvární Jan Hušek, jiní budou i představitelé Constance, kardinála i krále. „Máme nakročeno ke Třem mušketýrům po 20 letech, jestli bude Jana Kališová (budoucí nová šéfka činohry – pozn.red.) chtít pokračování,“ zavtipkoval Martin Glaser.

Z repertoáru naopak zmizí komedie Šest žen Jindřicha VIII., a to navzdory nadšeným diváckým ohlasům a tomu, že letos byl tento titul vyprodaný jako první ze všech. „Ohlasy jsou úžasné. Nicméně představení je devět let staré, fyzicky nesmírně náročné a o těch devět let jsme nezestárli jenom my, ale i Oldřich Vízner. Zvážili jsme možnosti, nároky 
a nechceme, aby bylo představení za rok horší,“ glosoval Martin Glaser.