Co se stane, když se ve městě objeví modrý tygr, líčí film, který má 19. února předpremiéru v budějovickém multikině. Snímkem 'pro děti, jejich rodiče a zvířata' debutuje jako režisér Petr Oukropec, producent z firmy Negativ. Film Modrý tygr vznikl jako adaptace stejnojmenné dětské knížky dvou umělců žijících v Táboře: Terezy Horváthové a výtvarníka Juraje Horvátha. Hlavní role hrají Linda Votrubová, Jakub Wunsch, Bára Hrzánová a Jan Hartl.

Tvůrci chtěli příběhem s animovanými pasážemi navázat na filmy pro děti Páni kluci, Nefňukej, veverko! či Lucie, postrach ulice. Jeho hrdinové, devítiletá Johanka a stejně starý Matyáš, se vydávají na dobrodružnou cestu za záchranou magického království staré botanické zahrady uprostřed města. Jejich nepřítelem je starosta, který chce zahradu zbourat. V té chvíli dětem přijde na pomoc kouzelný modrý tygr.

„Dlouho jsem pátral po současném příběhu pro děti, který by byl zároveň dobrodružný, humorný i magický. Dopadlo to tak, že jsme uprostřed města zalévali palmy, krmili mluvícího papouška a budili obyvatele Karlína řevem tygrů, protože v titulní roli se střídají Aron a Tarzan z Berouskova cirkusu,“ řekl Petr Oukropec.

Kniha z táborského Baobabu byla úspěšná v Česku, vyšla v Japonsku, chystají se vydání v Nizozemsku i Polsku. Horváthovi, kteří se podíleli na scénáři i animacích, jsou s filmovou podobou spokojeni, práci líčí jako dobrodružství.

Horváthová: Něžný film

„Je to dvousečné, kniha rozvíjí představivost a film má své hranice. Podařila se ale jedna věc – zachovat atmosféru knížky a skutečně vytvořit svět někde jinde. Film je něžný a výtvarně hezky zpracovaný,“ popsala autorka literární předlohy Tereza Horváthová.

Při přípravách se jako nejtěžší ukázalo najít vhodnou starou botanickou zahradu. Filmaři hledali i v Budapešti a na Slovensku, ale nakonec si kulisu museli postavit. Vznikla v Karlíně, kam si štáb půjčil rostliny ze zahrad v Troji a na Slupi.

„Na této volné parcele se začalo stavět 14 dní po natáčení. Takže stejně jako naši hrdinové jsme cítili určitou nostalgii z bourání oázy uprostřed města, kde jsme strávili léto,“ podotkl Oukropec. Natáčení s tygrem si mnoho českých filmařů nezkusilo. Štáb musel být trpělivý a připraven využít čas, když měla zvířata chuť něco objevovat, filmaři využili i toho, že se tygři rádi koupou.

Pro Báru Hrzánovou to byla právě možnost zahrát si s tygrem, proč do projektu šla. „Seděla jsem na divanu, tygr na klíně, to byl pro mě splněný sen. Jednou mi ale při natáčení vlezl na záda. Kamera jela, když skončil záběr, sunula jsem se opatrně po zemi, aby mě tygr mohl přelézt, zcela bez emocí, abych ho nevyprovokovala. Neuvěřitelný zážitek,“ dodala.

Prostor pro fantazii

Podle Horváthové dává film prostor fantazii a kreativitě. Ohlasy od dětí má spisovatelka dobré. „Rozumí tomu, je vidět, že nepotřebují hollywoodské vyprávění a přímočarost. Film bych doporučila dětem od šesti let, které už třeba čtou,“ dodává Horváthová s tím, že dětská představivost je bezbřehá a filmové tajemství ji rozvine.

Petr Oukropec produkoval snímky Indiánské léto, Návrat idiota či Děti noci. Na jeho autorský debut režijně dohlížel Bohdan Sláma. „Oukropcovi se podařilo zbořit bariéru mezi divákem a filmem, každý si v Modrém tygrovi může najít něco svého, a to i dospělí,“ komentoval Sláma.

Ve filmu je tygr digitálně přebarven na modro. Z fousků a řas kouzelného tygra navíc vychází drobná svítivá aura, kterou doplňuje klasická animace. Předpremiéra je v CineStaru zítra od 13 a 15 hodin, základní vstupné činí 159 korun. (dap, vkc, čtk)