Vyšebrodská kapela Wade funguje sice teprve třetím rokem, ale už se dostala do povědomí rockových fanoušků Českokrumlovska. Ti ji v anketě Českokrumlovského deníku o nejlepší regionální kapelu roku 2009 vynesli až na třetí místo, za což zpěvák Václav Jareš za kapelu Wade všem děkuje.

Na svých stránkách píšete, že hrajete takzvaný indie rock. Co si má pod tím hudebně neznalý člověk představit?
Indie rock nemá kupodivu nic společného s hudbou hinduistů z Indické republiky, ale jeho název je odvozen od slova „independent“. V překladu nezávislost, být nezávislý na velkých vydavatelstvích, experimentovat se zvuky a texty, nepodřizovat se za každou cenu novým trendům.

Momentálně točíte nové CD. V jaké je fázi?
Máme už natočené všechny nástroje. S naším dvorním textařem Honzou Strakou uděláme drobnou korekturu textů, a pak už to jenom nazpívám. Pak provedem mastering a je to. Počítám, že na začátku léta by mohlo být hotové.

Je těžké se dnes prosadit s vlastní muzikou?
Myslím, že dnes to je za posledních zhruba padesát let nejsnažší. Hodně tomu nahrává internet, kde ještě nejsou, zatím, rozdané všechny karty. Lidé se pomalu zase učí poslouchat žánrově složitější a rozmanitější hudbu. Doba, kdy kapela musela být dvakrát denně v televizi a desetkrát v rádiu, aby se nějak dostala do povědomí, je pryč.

Jaká je podle tebe českokrumlovská hudební scéna?
Z Českokrumlovska pochází hodně dobrých kapel. Je to asi tím, že to kulturní prostředí motivuje lidi k vyšším životním a kulturním prožitkům. My jako kapela Wade pocházíme z Vyššího Brodu. Toto město, co si pamatuji, vždy hodně podporovalo a podporuje hudební skupiny. Za což děkujeme!

Máte nějaké výraznější ambice?
Já osobně už jsem se vzdal svého plánu obletět planetu ve vlastnoručně vyrobeném raketoplánu. A co se týče kapely, tak nějaké ambice tam pořád jsou. Ríša Skipala (kytara) na ně sice furt chodí a já mu říkám: „Nežer ty ambice, bude ti špatně!“ Ale on ne. Ani chleba si k nim nedá. Pacholek. (smích)