Předchozí
1 z 7
Další

František je muzikant, zpěvák, moderátor i sportovec

V Zubčicích vyrostl mladík mnoha zajímavých zájmů. Dnes má František Talíř, kluk z vesnice, spoustu známých v řadě zemí. Ve Vatikánu rozmlouval i s papežem a rád by působil v Evropském parlamentu.
František Talíř byl letos ve svých 25 letech nejmladším kandidátem KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Vyrůstal v početné křesťanské rodině v Zubčicích, kde se nevyhýbá žádné práci. Rád pracuje na zahradě, občas si kopne fotbal či zajde poklábosit do místní hospody. Vystudoval vysokou školu, kde získal magisterský titul. Nicméně v Zubčicích už ho moc nepotkáte. Svůj čas totiž rozděluje mezi takovou škálu zajímavých činností, že se možná budete divit. „Co se týká mého studia, příběh ještě nekončí,“ říká. „Jsem přijatý na doktorské studium v oboru České dějiny zaměřené na 20. století. Tato historie mě velmi zajímá.“
František TalířZdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Mám hodně koníčků. Také se snažím sportovat. Rád běhám, účastnil jsem se například půlmaratonu v Českých Budějovicích, ale jenom na 11 kilometrů. Rovněž rád plavu. Rok jsem lezl v hale na stěně a rekreačně si občas kopnu fotbal.
František TalířZdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Ohromně mě také baví účinkovat v operním sboru Jihočeského divadla jako externista. Vystupuji jednak v kamenném divadle, tam jsme se sborem zpívali na jaře v Trubadúru a Jeji Pastorkyni. A v létě účinkujeme na otáčku v Českém Krumlově. Letos to bude v Rusalce a v Turandot, před pár dny jsme zkoušeli kostýmy. Se sborem účinkujeme v davových scénách, chvíli jako vojáci, pak zase jako dav poddaných, a zpíváme. Je to úžasné, člověk na jevišti přepne na něco úplně jiného, emoce jdou ven…
František TalířZdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Mezi mojí další zálibu patří moderování. Moderuji plesy, několik za sezonu jich vezmu s radostí. Zajímavou zkušeností bylo moderování párty pro katolickou mládež v Olomouci a Krakově, tam to trvalo týden. Občas moderuji i v italštině. Naskytla se mi také úžasná možnost moderovat v Itálii za mládež jeden večer ve Vatikánu s papežem Františkem. Kromě italštiny aktivně hovořím anglicky, německy, ale je pořád co zlepšovat.
František TalířZdroj: Deník / Zuzana Kyselová

S moderováním souvisí i to, že mluvím na pohřbech, i když v poslední době méně často. Řečníkem na pohřbech je i moje maminka a někdy ji střídám. Beru to s radostí jako službu pozůstalým, pokud jim nevadí, že řeční tak mladý člověk, jako jsem já. Je to zase úplně jiný způsob mluvení než při moderování. Obřad musí být důstojný. Přednáším projev pozůstalých, nebo ho sám sestavuji pečlivě tak, abych co nejvíce vystihl zesnulou osobu. Je to důležitá zkušenost.
František TalířZdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Naopak bývám často u radostné události, kterou je svatební obřad. Hraji na violoncello, se sourozenci Martou, Josefem a Ivanem máme třetím rokem smyčcový svatební kvartet PeZeb a každou sobotu hrajeme na svatebním obřadu v rámci jižních Čech. A to na obřadech civilních i církevních.
František TalířZdroj: Deník / Zuzana Kyselová

Můj zájem o historii přirozeně vyústil v zájem o politiku. Historie mi byla blízká už na gymplu, výrazně mě ovlivnila babička, která nám vyprávěla, co v životě prožila za války i za komunistů, přesto nezahořkla. Právě to 20. století mě nejvíce zajímá a chtěl bych se tomuto krásnému oboru věnovat profesně. I proto jsem jako nejmladší kandidát KDU-ČSL kandidoval do Evropského parlamentu. Kolem politiky jsem se pohyboval už předtím, navíc jsem prošel několik evropských zemí, v řadě dalších zemí mám známé a tak jsem vnímal, jak všude narůstají tendence evropskou spolupráci narušit, jednak nacionalistickými snahami, jednak snahami populistickými. Proto bych se chtěl do toho vložit. Jsem sice mladý, ale myslím, že v parlamentu by vedle zkušených politiků měli být právě i mladí lidé, kteří mohou přinést zase jiný pohled na věc. Proto jsem do parlamentu s pokorou a odpovědností zamířil.
František TalířZdroj: Deník / Zuzana Kyselová