Předchozí
1 z 7
Další

Karel Kašák je hokejista i archeolog. Miluje cestování

Kromě hokeje je také archeologie jednímz největších koníčků Karla Kašáka, předsedy HC Slavoj Český Krumlov. A tato zajímavá záliba se stala i jeho povoláním. Práci archeologa kompenzuje sportem a snaží se ke sportu přilákat co nejvíce dětí.

Karel Kašák.Zdroj: Archiv Karla Kašáka

Karel Kašák je v současnosti ředitelem společnosti Archaia, která provádí archeologické výzkumy. „Zabývám se vědou a její prezentací, přednáškami a vlastní vědeckou činností v oblasti historie a archeologie,“ říká Karel Kašák. „Začínal jsem před 27 lety tady v českokrumlovském muzeu. Až poté jsem vystudoval archeologii na filosofické fakultě, a prošel jsem institucemi v Českých Budějovicích, v Praze, kde jsem pracoval v jedné z prvních velkých archeologických nestátních institucí, společnosti Archaia. Vrátil jsem se do Krumlova a založil její pobočku tady. Dnes je to samostatná společnost v jižních Čechách.

Karel Kašák.Zdroj: Archiv Karla Kašáka

3. Archeologie je mým koníčkem od dětství. Byli jsme například i při výzkumu domů v Č. Krumlově, které skýtaly spoustu zajímavých nálezů. V poslední době ale máme již záběr širší. Provádíme výzkumy na celém území ČR. Díky Archia Praha jsem mohl provádět výzkumy od Karlových Varů až po Ostravu nebo Olomouc. V Brně, ve všech historicky zajímavých městech republiky, což byla cenná zkušenost. Mezi naše největší nálezy patří například nález skoro pěti tisíc stříbrných mincí v Kašperských horách.“

Karel Kašák.Zdroj: Archiv Karla Kašáka

4. Karel Kašák je pro každou legraci, tak se nebrání ani účasti na masopustu. Ale jeho druhým velkým koníčkem je hokej. Jako hodně kluků, hrál hokej od dětství. „Asi někdy od pěti let jsem chodil hrát hokej v Českém Krumlově. Prošel jsem tu vesměs všemi kategoriemi, až jsem kvůli zranění někdy na prahu dospělosti a začátku studia přestal. K hokeji jsem se zase vrátil později díky synovi, když jsme se z Prahy přestěhovali zpátky do Českého Krumlova. Přivedli jsme ho na stadion bruslit, a už jsem u toho zůstal. Potkal jsem tu známé trenéry a spoustu bývalých kamarádů, s nimiž jsem hrával, takže jsem byl postupem času zvolen do čela klubu jako předseda. Současně na stadionu působím i jako trenér, momentálně trénuji tým juniorů. S kolegy z výboru a s trenéry se snažíme rozvinout krumlovský hokej více, než to bývalo, a naučit bruslit co nevíce dětí z Krumlova i okolí.“

Karel Kašák.Zdroj: Archiv Karla Kašáka

Také rádi cestujeme. Když nemůžeme někam vyrazit s celou rodinou, tak si se ženou děláme radosti, jako například, že se vydáme na víkend sami dva na kafe do Jeruzaléma. Začal jsem cestovat po revoluci s kamarády. Mívali jsme tu dokonce občanskou aktivitu, abychom v raných 90. letech získali výjezdní doložky a mohli vyjet do zemí Sovětského svazu. Pak jsem začal jezdit do Indie, Nepálu, na Přední Východ, do Izraele, Ruska, Evropy… Měl jsem sen přejít Andy a psát knihy o dobrodružných výpravách. Dnes je ale takových cestovatelů spousta. Tím snem už tedy není přechod And, ale určitě jižní Amerika, a chtěl bych se vypravit na českou stanici v Antarktidě. Rád bych si tam jel odpočinout.

Karel Kašák.Zdroj: Archiv Karla Kašáka

Také jsem kdysi zakládal farmářské trhy v Českém Krumlově, ty úplně první. Založil jsem za tím účelem občanské sdružení s kolegyní Brčákovou, pak se k nám přidala Blanka Křížová a pár dalších kolegů. Postupně to ale odeznělo, zájem o trhy pominul. Líbilo by se mi založit trhy obecně jako takové, najít pro ně v Českém Krumlově místo. Na náměstí, kterým v minulosti protékala voda a v haltýři se tam chovaly živé ryby, se už nevrátíme. Najít takové místo není jednoduché, ale myšlenka trhů ještě nebyla zatracena. Nejvhodnější místo by bylo v parku u DDM a parkoviště, možná by tam do budoucna mohlo něco vzniknout.

Karel Kašák.Zdroj: Archiv Karla Kašáka

7. Jinak si vedle svých činností dodělávám doktorát, takže pořád studuji. Jsem studentem filosofické fakulty v Českých Budějovicích. Rovněž máme chalupu a k tomu tři děti (smích).

Karel Kašák.Zdroj: Archiv Karla Kašáka