Předchozí
1 z 7
Další

Ředitelka knihovny ráda cestuje a řídí rozmanitá auta

Jiřinu Kostkovou si všichni na první dobrou okamžitě spojí s regály plnými knih. Však je také druhou nejdéle sloužící knihovnicí v okrese Český Krumlov. V knihovně pracuje 40 let. A ředitelkou kaplické Městské knihovny je od roku 1992 až 93. „Vystudovala jsem Střední knihovnickou školu v Brně, po škole jsem na základě umístěnky na rok zakotvila v Jednotném klubu pracujících, který zajišťoval kulturu, něco jako dnešní KIC,“ vzpomíná Jiřina Kostková. „Tam jsem nastoupila v roce 1979. Jenomže pak zjistili, že mám knihovnickou školu a v Krumlově knihovnici potřebovali. Tak jsem nastoupila od 1.1. 1990 do Okresní knihovny v Českém Krumlově. Pobyla jsem tam jenom rok a půl. Uvolnilo se místo v Kaplici, a od té doby jsem tady.“

1.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

Knížky miluju pořád. Dneska už knihy pro knihovnu nenakupujeme v knihkupectví, ale přes internet nebo dealery s nabídkou. Nechávám na děvčatech, aby vybraly, co pořídit. Musí si nabídku hlídat, protože knih vychází spousty. Doposud jsem si ponechala zpracování nových knížek. Vybaluji je z balíku, každou novou knížku mám v ruce, a ukládám je do počítače. Každá kniha musí dostat kód a přitom se s nimi seznamuji. Osobně hodně čtu cestopisy, a docela i beletrii, takovou, jak tomu říkám - projde - neuškodí – odejde. Sleduji naše jihočeské autory, vychází spousta věcí a o Šumavě, hodně se to čte.

2.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

Co se týká mých dalších zálib - teď je to hlavně vnučka. Konečně. Nedávno jsem měla premiéru, kdy jsem ji poprvé měla i na spaní. Ale jak se o ni bojím, pořád za ní lítám. Je to trošku divoška, takže když skočí z gauče, mám co dělat, abych ji chytila.

3. Na plese v Blansku. „To mi bylo krásných 21 let,“ říká s úsměvem Jiřina Kostková (vlevo).Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

Ale jinak máme velice dobrou partu ženských, takže docela cestuji, když to jde. Jsme tři, každý rok si vybereme nějaký cíl. Letos jsme vyjely do Polska, Lotyšska, Litvy. Jezdíme s cestovkou, vyhovuje nám, že se o nás někdo stará. Cestuje i má dcera, ale způsobem, že si vezmou batůžek a odjede někam na tři neděle na Srí Lanku a koupí si jenom letenku. V tom ta mláďata obdivuji, ale tento způsob cestování já už ne. A na podzim s partičkou jezdíme termály, na jaře v červnu do Chorvatska.

4.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

Pořád ráda řídím auta. To mě drží. Už jsem jich také vystřídala. Ráda zkouším řídit různé druhy včetně tereňáků, dodávek, nedělá mi problém vlézt do ničeho. Ale už to není to, co dřív. Baví mě to však pořád.

5.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

Kromě toho chodím cvičit – na pilates. Vždy v pondělí od šesti do sedmi a pak z toho tři dny sotva lezeme. Ale je to prima. Navíc jsme parta, která chodí cvičit takových deset let. K tomu si čas od času poté jdeme někam sednout, abychom zhodnotily situaci. Jsem dost společenská. A když to trochu jde, chodím na výšlapy. Obzvlášť, když je takový krásný podzim jako tuhle. Těším se, až s místními turisty budu chodit na výšlapy každé úterý.

6. Při vaření s Petrem Stupkou.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

A miluju kulturu. Koncerty, výstavy, teď jsem byla na krásné výstavě fotek z Bretaně. Já tam byla také po revoluci, tak jsem nad těmi fotkami zavzpomínala. Na divadla chodím třeba do Č. Krumlova, kam máme předplatné. Chodím na kulturu všeho druhu, takže se opravdu mám dobře.

7. V dobové odění ve Fotoateliéru Seidel v Českém Krumlově.Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová