VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ČESKÝ KRUMLOV

Doba rozkvětu tohoto malebného města je spojena s vládou pánů z Rožmberka (1302 - 1602), kteří z Českého Krumlova učinili své sídelní město. Krumlov tehdy ležel v místě, kde docházelo ke kontaktům mezi českým vnitrozemím, rakouským a bavorským podunajským prostorem a severní Itálií. To se projevilo i na tváři města a zámku, jíž vtiskla neopakovatelnou podobu italská renesance. Na konci 17. století, během panování rodu Eggenberků, bylo mj. postaveno barokní divadlo a přebudována zámecká zahrada. V době Schwarzenberků získal Český Krumlov svou barokní podobu. Od 19. stol. se kromě zrušení městských hradeb a bran žádné zásadní změny neodehrály a centrum si tak zachovalo svou historickou podobu.
Zdroj: http://www.ckrumlov.cz

Krumlovští studenti nazkouší operu z Terezína

Český Krumlov - Dětskou operu Brundibár, která se za druhé světové války hrála v ghettu v Terezíně a nacisté ji zneužili k propagandě o životě v něm, nastudují studenti českokrumlovského gymnázia s kolegy z partnerských škol z rakouského Rohrbachu a bavorského Untergriesbachu.

V Krumlově se začíná rodit projekt Prádelna, nové kulturní centrum

Český Krumlov/VIDEO/ - Ředitel ČKRF, městský architekt, místostarosta pro kulturu a další se sešli na schůzce, kterou svolal ředitel Fondu Petr Troják, aby se domluvili, jak naložit s rekonstrukcí budovy Prádelny v Hradební ulici. Mělo by z ní být unikátní kulturní centrum a umělecko-společenský motor města.

Jak jsme žili, tentokrát v osmašedesátém roce v Českém Krumlově

Český Krumlov - I tento pátek v tištěném vydání Českokrumlovského deníku pokračuje seriál, v němž nahlížíme do historie našich měst, obcí, spolků a institucí v době Československa.

Krumlovští badmintonisté mají koncem roku nabitý program

Český Krumlov – Stovky procestovaných kilometrů si koncem tohoto kalendářního roku zapisují do deníků badmintonisté krumlovského SKB Jaromír Janáček a Tomáš Švejda.

Bombarďáci se dvěma bodíky klesli na dno ligové tabulky

Jilemnice – V jilemnické hale sehráli větřínští Bombarďáci třetí dvojkolo nejvyšší soutěže sálovkářů – 1. celostátní ligy futsalu.

Jak se pálí raku, předvedli keramici v krumlovských klášterech

Český Krumlov – Pec z obyčejné pozinkované popelnice, plynový hořák a naglazovaná točená nevypálená keramika. To jsou ingredience, které stačily trojici keramiků k tomu, aby divákům ukázali starou japonskou techniku výpalu zvanou raku. Byl to zlatý hřeb malého hrnčířského jarmarku, který v sobotu na Klášterním dvoře v českokrumlovských klášterech uspořádal krumlovský keramik Karel Dvořák.

Mrazy stavbu zpomalí, ale prosinec platí

Český Krumlov - Poněkud zplihle ještě visí na konstrukci čerstvě nainstalované plachty střechy krytého nástupiště nového krumlovského autobusového nádraží.

Start zvládli, pak se ale tým nesrovnal s jiným stylem soupeřů

Český Krumlov /ROZHOVOR/ – Fotbalisté českokrumlovského Slavoje po sestupu z republikové divize zažívali v Ondrášovka krajském přeboru poněkud rozpolcený podzim.

Slavnost vína má úspěch, Jízdárna praskala ve švech

Český Krumlov - Čím dál větší oblibě se těší Zámecká slavnost vína v Českém Krumlově, která je jedním z hlavních bodů programu Festivalu vína v Českém Krumlově.

Parta kominíků v Krumlově: To bylo radosti a štěstí!

Český Krumlov - Hned celou partu kominíků spatřiti se jen tak každému nepoštěstí.

V Českém Krumlově je nahlášená na pátek demonstrace za vyslovení nedůvěry vládě

Český Krumlov - Na pátek se v Českém Krumlově na náměstí chystá demonstrace. Na pátou odpolední ji svolává Pavel Kantner, chce na ní vyzvat poslance Parlamentu České republiky, aby vládě premiéra Andreje Babiše vyslovili nedůvěru.

Krumlovská nemocnice otevřela další nový pavilon, přijel i ministr

Český Krumlov - Pouhý rok a osm měsíců od poklepání na základní kámen otevřela českokrumlovská nemocnice zbrusu nový pavilon. Do "béčka", většího z dvojice letos otevřených nových budov, které lze právem považovat za investici století, se brzy přestěhuje gynekologie s porodnicí a také dětského oddělení, které jsou zatím v dosluhujícím pavilonu z roku 1954.

Slavoj napsal v Třeboni nepovedenou tečku bez bodíku

Třeboň – Na trávníku celku ze spodku Ondrášovka krajského přeboru psali fotbalisté krumlovského Slavoje letošní mistrovskou tečku – a pohříchu nepovedenou.

Opilou řidičku ve Větřní chytila dálniční policie

Větřní - Přes 1,5 promile alkoholu v dechu nadýchala osmačtyřicetiletá řidička ve Větřní.

Krumlov vzpomínal na sametovou revoluci, podepisovala se i petice

Český Krumlov - Hned dvěma setkáními si Krumlováci připomněli 17. listopad. V 16 hodin začalo petiční shromáždění a akce iniciativy Milion chvilek pro demokracii za demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše, v 18 hodin bylo setkání, které svolala Martina Kelbichová, kde mohli lidé zapálit svíčku na kašně u portrétu Václava Havla a popovídat si, zavzpomínat na sametovou revoluci a probrat současnou situaci.

Vánoční dárky, přání a andělské kostýmy si vyrobíte dnes v kláštere

Český Krumlov - Vyrábíte rádi vlastnoručně dárky? Dnes máte výbornou možnost, až do 17 hodin totiž můžete zajít s dětmi do krumlovských klášterů na andělské tvoření.

Lhal v žádostech a dostal šest půjček a sedm úvěrů

Český Krumlov - Že se nevyplácí uvádět nepravdivé údaje při sjednávání smluv o půjčkách a úvěrech, zjistil sedmadvacetiletý muž z Českokrumlovska. Ale až poté, co mu bylo poskytnuto během pouhého půl roku šest půjček a sedm úvěrů.

Opozice v Českém Krumlově odešla ze sálu uprostřed ustavujícího zasedání

Český Krumlov - Pouhou hodinu poté, co složili slib, opustili opoziční zastupitelé z ANO 2011, PRO 2016, KSČM a ODS předčasně ustavující jednání Českého Krumlova.

Krumlov má za sebou ustavující zastupitelstvo, starostou je dál Dalibor Carda

Český Krumlov /FOTO, VIDEO/ - Seznamte se s novými zastupiteli Českého Krumlova.

Zastupitelstvo v Kájově ovládla koalice

Kájov - Ustavující zasedání zastupitelstva zopakovali v Kájově v místním Konibaru. Původní zasedání bylo zrušeno a svoláno znovu proto, že nebylo „řádně“ zveřejněno na pevné úřední desce.

Vandal se vyřádil ve Větřní na cizím autě

Větřní - Někdo na parkovišti ve Větřní poničil a poškrábal osobní auto. Policistům z Větřní to bylo oznámeno v pátek.

Den veteránů si připomněli i v Českém Krumlově

Český Krumlov /FOTO, VIDEO/ - Poklonit se obětem nejen první světové války, ale všech konfliktů, a také všem válečným veteránům na Den válečných veteránů se přijeli do městského parku k Pomníku bojů a vítězství nad fašismem vojáci i civilní zaměstnanci z boletické posádky.

Svatého Martina v Českém Krumlově uvítaly zástupy lidí

Český Krumlov /VIDEO/- Svatého Martina před jedenáctou hodinou dopolední vyhlížely na krumlovském náměstí davy nedočkavců. Dočkaly se, Martin přijel. A přijel na bílém koni. Sníh sice nepřivezl, slunce naopak pořádně peklo, ale měl něco lepšího: první letošní mladé víno.

Krumlov ve špičce čeká dopravní kolaps, opravuje se průtah městem

Český Krumlov/VIDEO/ – Do Krumlova jeďte vlakem, nebo za tmy. Tak by se dalo shrnout doporučení pro řidiče na následující tři dny. 

Nově zvolení zastupitelé Českého Krumlova se poprvé sejdou příští čtvrtek

Český Krumlov - Dosavadní starosta města Dalibor Carda svolal ustavující zasedání zastupitelstva: bude ve čtvrtek 15. listopadu od 16 hodin v zasedací místnosti ve třetím patře budovy Městského úřadu Český Krumlov na Kaplické 439 a je veřejně přístupné.

Krumlov čekají od čtvrtka kolony kvůli opravě průtahu

Český Krumlov – Pevné nervy budou potřebovat od čtvrtka do neděle řidiči, kteří budou projíždět Krumlovem. Bude se opravovat průtah městem.

OBRAZEM: Prvoválečný tábor za divadlem připomněl dávnou minulost

Český Krumlov - Prvoválečný vojenský tábor vyrostl v parku za krumlovským Městským divadlem na výročí sto let vzniku republiky.

Krumlovští studenti vymýšlejí, jak zpomalit turismus

Český Krumlov - Krumlov v šesti dnech, ne v šesti hodinách, to je zadání úkolu, kterému chtějí na kloub přijít účastníci mezinárodního projektu Erasmus z českokrumlovského gymnázia. Rychlý turismus, to je totiž jedna z velkých bolestí Krumlova: turisti přijedou, proběhnou centrum a jedou zase o dům dál.

Z Petra Voka Václavem Budovcem

Český Krumlov – V sobotu kolem jedné hodiny potkávám před Městským divadlem Český Krumlov muže v renesančním. Není sám. V Divadelním klubu ántré pozornost upoutají dva plné stoly dvořanů.

Fotoohlédnutí: Stezka odvahy přilákala spoustu malých dobrodruhů

Srnín - Stezku odvahy si krásně užily děti v Srníně. Akci pořádala obec.

Někdo vykradl karavan v kempu

Zlatá Koruna – Policisté včera sdělili, že řeší případ vloupání v Zlaté Koruně, odkud si zloděj odnesl drahý lup.

Medvědí družinka ve šlágru udolala Veselí drtivým finišem

Český Krumlov – Tahák čtvrtého kola krajské hokejové ligy se podával v neděli večer v krumlovském podzámčí, kam na led Slavoje zavítala do té doby stoprocentní veselská Lokomotiva.

Sérii Slavoje bez prohry nečekaně ukončil nováček

Český Krumlov – Sobotu třináctého října budou mít zelenobílí zatrženou v kalendáři černou barvou.

Pěna ve Vltavě? Není to nic neobvyklého

Českokrumlovsko – Vyděšení lidé se obracejí na městský úřad v Českém Krumlově s tím, že do řeky unikla nějaká jedovatá látka. Úředníci je ale uklidňují, že se nic hrozného neděje.

Autobusové nádraží v Krumlově je zavřené, jezdí se z Chvalšinské

Český Krumlov - Desítka Asiatů s papíry a telefony v rukou a se zoufalým výrazem ve tváři, tak to vypadalo v pondělí v devět hodin ráno na chodníku na Chvalšinské ulici u parku Jelenka, odkud od rána jezdí autobusy, které mají na dva měsíce zákaz vjezdu na právě rekonstruované autobusové nádraží.

Policisté na Krumlovsku šetří dvě víkendová úmrtí

Českokrumlovsko - Utonulý muž v Yacht clubu a mrtvý cyklista. To jsou dva smutné případy, které o víkendu řešil policisté na Českokrumlovsku.

Český Krumlov zpřísnil pravidla vjezdu do pěší zóny

Český Krumlov - Ceny za vjezd do centra město zvedlo už v červnu, nové, přísnější regule zavádí od pondělí 1. října. A na jejich dodržování budou minimálně čtrnáct dnů dohlížet strážníci městské policie.

V pondělí Krumlov zavádí nové regule vjezdu do pěší zóny

Český Krumlov - Výrazně omezit automobilový provoz v pěší zóně v centru Krumlova mají nová pravidla, která začnou platit s úderem půlnoci v noci z neděle na pondělí. Z pěší zóny ale budou vyňaty dvě ulice, Linecká a Rybářská.

Neznámý zloděj řádil v krumlovském hostelu

Český Krumlov - Zatím neznámý pachatel vykradl v noci ze soboty pokoj českokrumlovského hotelu Skippy.

Přípravy na sobotní Kytici na zámeckém rybníku jsou v plném proudu

Český Krumlov - Přípravy na sobotní večerní představení semaforské Kytice v režii spolku PRORADOST, otevřeného neformálního seskupení hrajících neherců, jsou v plném proudu.

Krumlovský Solaris je sklizený, bude z něj pozdní sběr

Český Krumlov – Sklizeno, hlásí krumlovští vinohradníci. Letošní horké léto se na kvalitě Solarisu, který vysadili před čtyřmi lety na vinici Na Tramínu, podepsalo v dobrém i špatném.

Z Křižáku vede nový naučný okruh, vybudovaný svépomocí

Český Krumlov – Spousty hodin práce, za kterou jim nikdo neplatí, jsou za novým naučným okruhem, který od kaple na Křížové hoře vybudoval Dalibor Uhlíř s podporou Věry Petrovičové.

AKTUALIZOVÁNO

Při opravě domu na náměstí na stavebníky vykoukl barokní strop.

Český Krumlov – Nečekaný objev čekal na stavebníky při rekonstrukci jednoho z domů na krumlovském náměstí. Pod technickým trámovým stropem ze začátku 20. století našli ze tří čtvrtin zachovaný barokní strop (17. až 18. st.).

Ve čtvrtek se v Krumlově na Tramíně sklízí víno

Český Krumlov - Počasí se neptá, a tak letošní vinobraní v klášterní zahradě na Tramínu přichází skoro o tři týdny dřív než minulý rok. V klášterech se pěstuje odrůda Solaris.

Zebra se za tebe nerozhlédne, učí policisté děti

Českokrumlovsko – Podívat se vlevo, vpravo, vlevo, a když nic nejede, rychle přejít. To radí tento týden policisté u frekventovaných přechodů chodcům při tradiční akci Zebra se za tebe nerozhlédne.

Lidé poslali čtyřicet námětů, město mezi ně rozdělí tři čtvrtě milionu

Český Krumlov – Lávka přes Slupenecký potok, venkovní fitness, nové hřiště, knihobudka nebo dokonce sauna, to si chtějí občané Krumlova pořídit za peníze, které jim v rozpočtu vyčlenilo město.

OBRAZEM: Před krumlovským gymnáziem „vyrostly“ stromy

Český Krumlov – Nová zámková dlažba je položená, stromy a květiny vysázené. Krumlovské gymnázium rozšířilo nádvoří před vchodem a celé ho zrekonstruovalo.

Na připomínky k Vyšnému jsou ještě dva týdny

Český Krumlov – Připomínky ke studii, která určuje, kde se bude moct dát stavět ve Vyšném, a která poslouží jako důležitý podklad pro nový územní plán města, můžou obyvatelé podávat až do poloviny září.

Zažít Krumlov jinak 2018 se blíží

Český Krumlov - Krumlovští, pište si do kalendáře: slavnost Zažít Krumlov jinak se koná 15. září od 12 do 19 hodin u kina Luna. A můžete se přihlásit i na blešák!

Lednový zloděj byl odhalen

Český Krumlov – Policie včera sdělila, že se kriminalistům z Českého Krumlova podařilo objasnit totožnost pachatele, který měl v lednu působit škody na objektech v obcích Chlumec a Dolní Třebonín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT