Podpora přirozeného kojení

Nedávná opatření mají za cíl podpořit přirozené kojení a informovat rodiče o výhodách a důležitosti kojení pro zdraví dítěte. „Omezení reklam na náhražky mateřského mléka v prostředí nemocnic a ordinací pediatrů je důležitým krokem k podpoře přirozeného kojení. Reklamy na náhražky mohou vytvářet neodůvodněný tlak na matky a ovlivňovat jejich rozhodnutí ve prospěch umělé výživy místo kojení,“ uvádí na svých webových stránkách Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

Mateřské mléko chrání před záněty i nemocemi

Mateřské mléko přináší dítěti v první řadě velmi potřebné živiny, a to přesným poměrem dle věku dítěte. Mateřské mléko obsahuje také nespočet protilátek, které chrání miminko například před záněty středního ucha, infekcemi dýchacích cest nebo střevními obtížemi.

Jak na kojení radí laktační poradkyně:

| Video: Youtube

Výsledky studií dokonce ukazují na ochranné účinky kojení proti závažným onemocněním (např. Crohnově nemoci), cukrovce, ale i nadváze a obezitě v dětském věku. Pravidelní kojení snižuje také nebezpečí vzniku alergií z jídla.

Kojení posiluje vzájemný vztah mezi dítětem a matkou

Kojení přispívá k vytvoření láskyplného vztahu mezi dítětem a matkou, podporuje vzájemnou harmonii a vytváří jakýsi pocit bezpečí pro psychickou pohodu miminka. Blízký kontakt při kojení umocňuje cestu k jedinečné vazbě mezi matkou a dítětem. Navíc kojení nutí maminky k zastavení a především k odpočinku, který je pro ně tak nesmírně důležitý.