Co by podle vás nemělo chybět žádné dobré hudebně-divadelní show pro děti?
Lukáš Kunz (LK): Rozhodně chytlavé písničky, které si děti zapamatují a budou si je zpívat ještě po cestě domů. Důležitý je také napínavý příběh, který je vtáhne do děje a až do konce je nenechá vydechnout.
Barbora Waschingerová (BW): Nesmíme také zapomenout na humor a interaktivitu, aby se děti do našeho představení mohly aktivně zapojit.

Čím může dětem ublížit mrkev?

Místo mrkve k prvním příkrmům vyberte dýni nebo hrášek.
Pravda o mrkvičce. Ze spokojeného miminka může udělat uplakánka

Jak je těžké udržet pozornost dětí celý program? Existují nějaké osvědčené triky, jak je zaujmout tak, aby se nepřestaly soustředit?
BW: Udržet pozornost dětí může být docela oříšek, ale s tím vším, co už jsme jmenovali, to dokážeme. Navíc, aby se děti nenudily, střídáme písničky, tanec, hry a povídání. Zapojujeme je do děje, klademe jim otázky a necháváme je, aby nám pomáhaly s řešením různých úkolů.
LK: Snažíme se je zaujmout i pestrými kostýmy a rekvizitami, které podtrhují celou atmosféru představení.

Radovat se z maličkostí

Jaké jsou největší přednosti toho vystupovat pro dětské publikum oproti vystupování před dospělým publikem?
BW: Děti jsou úžasné publikum! Jsou spontánní, upřímné a dokáží se radovat z maličkostí.
LK: Jejich energie je nakažlivá a dává nám tolik potřebnou zpětnou vazbu. Navíc je úžasné vidět, jak se s námi baví a jak si naše písničky a příběhy užívají.

Jak může knihovna přilákat děti k četbě?

Děti a četba.
Komiks, audiokniha, čtečka – trendy knihovna přitáhne děti k četbě

Otec celého projektu je skladatel a režisér Jaroslav Mottl. Jak došlo k vaší spolupráci?
BW: S Jaroslavem Mottlem se seznámil Lukáš Kunz (Štístko) na castingu. Poté ho Jaroslav oslovil s nabídkou na spolupráci v projektu Štístko a Poupěnka.
LK: Barbora Waschingerová (Poupěnka) se k projektu přidala později.

Štístko a Poupěnka.Štístko a Poupěnka.Zdroj: Se souhlasem Lukáše Kunze a Barbory Waschingerové

Jak probíhá váš tvůrčí proces? Dostáváte od skladatele už hotové písničky, nebo spolu vše konzultujete už od začátku?
LK: Jaroslav Mottl skládá hudbu a píše texty písniček. Poté společně konzultujeme aranžmá a celkový koncept písniček a divadelního představení. Všichni se aktivně podílíme na tvorbě choreografie a dialogů.

Moderní technologie

Štístko a Poupěnka se na hudební scéně pohybují už do roku 2017. Změnil se za tu dobu nějak vkus a nároky dětského publika, nebo zůstávají stále stejné?
BW: Děti jsou stále stejné v tom, že milují chytlavé písničky, napínavé příběhy a zábavu. Nicméně mění se technologie a s nimi i způsob, jakým děti tráví volný čas. Proto se snažíme do našich představení zahrnout i moderní prvky, které je zaujmou a pobaví.

Co může dětem dát tábor?

Sportování dětem pomůže v obratnosti.
Dětský tábor: Gejzír zážitků a cenná zkušenost

Mezi dětmi máte obrovské množství fanoušků. Vzpomenete si, jací byli vaši oblíbení interpreti, když jste byli v jejich věku?
BW: To jsou právě momenty, na které se nezapomíná.
LK: Živě si oba vybavujeme chvíle, kdy jsme zpívali a tančili na písničky od Svěráka a Uhlíře nebo od Dády Patrasové.
BW: Z naší generace to má asi většina lidí stejně.

Podívejte se na videoklip Štístka a Poupěnky Jojojo, nenene:

Zdroj: Youtube

Váš videoklip Jojojo, nenene má na YouTube 56 milionů zhlédnutí. Jak moc překvapující byl pro vás jeho obří úspěch?
LK: Úspěch videoklipu Jojojo, nenene nás mile překvapil. Je to pro nás obrovská motivace do další práce a zároveň důkaz, že naše písničky a příběhy oslovují děti i rodiče.

Někdy to funguje i bez kostýmu

Poznávají vás děti na ulici, i když zrovna na sobě nemáte kostým?
BW: Bez kostýmu si děti naše tváře většinou takto nespojí. Nicméně k těmto situacím někdy dochází a jsou to vždy vtipné a roztomilé momenty, které určitě vítáme a rádi se s fanoušky pozdravíme a vyfotíme.

Čím je pro děti škodlivé nealko pivo?

Pití nealkoholického piva normalizuje konzumaci alkoholu. Podle dostupných dat OECD má s opilostí zkušenost čtvrtina 15letých chlapců.
Každé čtvrté dítě pije nealko pivo. Zadělává si na poškození jater a závislost

Projekt Miminka a maminky.Zdroj: Deník/Jan LakomýKaždý rok vydáváte nové DVD. Udržíte si tuto kadenci a představíte letos další nahrávku?
BW: Snažíme se vydávat nové DVD každý rok, ale záleží to na mnoha faktorech. Letos se naši fanoušci mohou těšit na pár překvapení. Zatím si je ale necháme pro sebe.
LK: Moc rádi bychom vás pozvali na naše představení Pojď si hrát!, které je plné zábavy, hudby a tance. Slibujeme, že se s námi nebudete nudit. Hrajeme po celé České republice.