Českokrumlovsko by sice v případě prolomení Benešových dekretů bylo první na ráně, ale praktická možnost, že se tak stane, je opravdu malá. Mě ovšem zajímalo něco jiného. Neznalost.

Pravdou je, že politické strany, vláda i Parlament České republiky během letošního roku několikrát dokázaly občany spíše otrávit a znechutit, ale je zvláštní, když někdo odsuzuje prezidenta za to, že brzdí naši zemi v rozletu a sám netuší, o co tady jde. Tak tedy, co jsem zjistil: Smlouva byla podepsána 13. prosince 2007 v Lisabonu. Měla by nahradit neúspěšnou Smlouvu o Ústavě pro Evropu, kterou odmítla referenda v Nizozemsku a Francii v roce 2005.

V čem je zásadní problém a co by mělo vadit nejen Václavu Klausovi, ale i každému z nás? Po ratifikaci Lisabonské smlouvy by čtyři velké země Evropy, tedy Německo, Francie, Itálie a Velká Británie mohly vcelku bez problémů zablokovat jakékoli hlasování Rady. Naopak jim by stačilo sehnat podporu jedenácti libovolných států unie, aby si prosadily, co potřebují.

Dalším terčem kritiky je fakt, že členské státy už nebudou mít komisaře v každé komisi. Tím ztratí velkou část vlivu na rozhodování unie. Dále pak vadí omezení některých států v možnosti vetovat rozhodnutí v Radě EU. V neposlední řadě by teoreticky mohla prolomit Benešovy dekrety. Kdyby se tak skutečně stalo, podstatná část Českého Krumlova by změnila své majitele.

Celé znění smlouvy lze bez problémů najít na internetu. Já ji našel za půl minuty.