Dosavadní kroky prezidenta Petra Pavla napovídají, že na Pražském hradě se mění takřka všechno. Nová hlava státu jedná transparentně, vybírá s pomocí expertního panelu kandidáty do Ústavního soudu, komunikuje s médii, otevřela hradní areál a naopak lánský zámek zbavila puncu chráněné budovy.

A v nejbližším termínu povýší ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku do generálské hodnosti. Ve středu to navrhla vláda a tentokrát bude vyslyšena. V minulosti tak Babišův a Fialův kabinet učinily sedmkrát, ale vždy narazily na sveřepý odpor Miloše Zemana. Ten nazval zpravodajce civilní kontrarozvědky „čučkaři“ a Koudelku bytostně nesnášel.

Možná proto, že byl dříve šéfem kontrašpionáže se zaměřením na Rusko. Spíš ale z toho důvodu, že mu šéf BIS nešel na ruku a srdnatě se bránil například jeho pokusům o získání seznamu ruských agentů a jejich kontaktů v ČR.

Fakt, že z plukovníka Koudelky bude generál, ovšem zdaleka není jen symptomem změny v prezidentské funkci. Žijeme ve světě, kde je bohužel stále víc třeba nejen dobře vyzbrojené a akceschopné armády, ale také perfektně pracujících zpravodajských služeb. I díky Koudelkovým lidem se Česko zbavilo ruské rezidentury v Praze. BIS však čekají další výzvy technologického věku.

Skandální únik tajných dokumentů z dílny CIA a Pentagonu, jež obsahovaly super citlivé informace z ukrajinského bojiště, ale též Izraele nebo Egypta, to jen potvrzuje.